Opłacalność inwestycji

Tomasz Lipczyński
opublikowano: 14-01-2000, 00:00

Opłacalność inwestycjiPatrząc na podstawowe indeksy giełdowe, nie można oprzeć się wrażeniu, że ostatni miesiąc był doskonałym okresem dla inwestycji w akcje. Wszystkie indeksy zwyżkowały. Najwięcej skoczył w górę indeks branży teleinformatycznej. W ciągu miesiąca wartość WIG- TELINF wzrosła o 19 proc. Jak widać światowy szał zakupów akcji firm związanych z informatyką nie ominął również rodzimego rynku. Jednak najlepsza ze spółek tej branży — Optimus — w miesięcznym zestawieniu (z zyskiem netto 68,7 proc.) zajmuje dopiero trzecie miejsce. Najlepszą inwestycją ostatniego miesiąca okazały się papiery browaru BROK. Po odliczeniu opłat maklerskich kapitał zainwestowany w te akcje zwiększył się o 84 proc. Łącznie z 218 akcji notowanych na GPW dodatnią stopę zwrotu dało 158 walorów, podczas gdy nierentowne okazały się inwestycje w 59 akcji. Papiery spółki Pia Piasecki zdołały zarobić tylko na prowizję. Najwięcej (23,9 proc.) stracili posiadacze akcji Vistuli. W ostatnim miesiącu nie opłacało się również inwestować w twarde waluty. Najmniejszą stratę — 2,3 proc. — przyniósł funt brytyjski. Krótkoterminowy zakup jednostek bezpiecznych funduszy inwestycyjnych także okazał się chybionym posunięciem. Przy tak dobrej koniunkturze giełdowej należy inwestować w jednostki funduszy akcyjnych, które są obarczone większym ryzykiem, ale przy rosnącym rynku dają wymierne efekty nawet w krótkich okresach czasowych.

Najsłabszym rynkiem do inwestycji w ostatnim półroczu był rynek akcji Narodowych Funduszy Inwestycyjnych. Na spadek indeksu NIF o 9,9 proc. złożyło się dwanaście akcji zniżkujących i tylko trzy zwyżkujące. Najwięcej stracili posiadacze 13 NFI Fortuna. Ich strata (wraz z opłatami maklerskimi) wyniosła 32,9 proc. Przy takim rynku fundusze inwestujace w te akcje także musiały przynieść straty. Najdotkliwsze ponieśli klienci Korony prywatyzacji. Na minusie (choć już nie tak wyraźnie) był również prywatyzacyjny fundusz Pioneera. Zdecydowanie najgorszą inwestycją ostatniego półrocza są akcje Polisy. Gracze, którzy przed sześcioma miesiącami kupili te walory, stracili ponad trzy czwarte kapitału. Drugą od końca inwestycją są papiery KPBP-BICK. Kapitał zainwestowany w te papiery stopniał o blisko 39 proc. Wśród funduszy inwestycyjnych najefektywniej zarządzanym okazał się DWS akcji. Jego jednostki dały zarobić na czysto 25,5 proc. Całkiem nieźle wypadł również OFI Arka dużych spółek. Kupno jednostek tego funduszu zaowocowało 20-proc. wzrostem. Z 90 akcji z dodatnią stopą zwrotu i notowanych na trzech rynkach GPW najlepszą inwestycją były walory Optimusa. Informatyczna spółka dała zysk netto przekraczający 140 proc. Wśród nieakcyjnych inwestycji najlepiej wyszli ci, którzy przed sześcioma miesiącami zamienili złote na funty. Na walucie brytyjskiej można było zyskać 9,9 proc., podczas gdy najlepsza z obligacji dała 6,2 proc. zysku, a lokata bankowa — 5 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Lipczyński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Opłacalność inwestycji