Opłacalność wdrożenia można policzyć

Tomasz Bela
21-10-2002, 00:00

Decyzja o wyborze i wdrożeniu zintegrowanego systemu informatycznego klasy ERP wymaga, tak jak każda inwestycja, przeprowadzenia analizy opłacalności. Oczywiście, bywają inne czynniki decydujące o wyborze systemu, takie jak konieczność standaryzacji systemów w całej korporacji, potrzeba prowadzenia dodatkowej ewidencji księgowej w euro, która będzie niezbędna po wejściu Polski do UE czy też standardy w danej branży. Jednak w obecnym okresie dekoniunktury w naszej gospodarce przeprowadzanie analizy rentowności wdrożenia powinno stanowić obowiązkowy element w procesie wyboru systemu. Porównanie oczekiwanych korzyści i planowanych kosztów wdrożenia da odpowiedź, czy i kiedy inwestycja się zwróci, a zarazem wyznaczy cele wdrożenia.

Pierwsze cztery rodzaje kosztów można bardzo dokładnie określić w procesie wyboru systemu na podstawie otrzymanych ofert od potencjalnych dostawców. Trudniej natomiast obliczyć koszty zaangażowania własnych pracowników w prace wdrożeniowe. Warto więc sprecyzować planowane ich obciążenia. Należy to wykonać z partnerem wdrożeniowym przed podpisaniem umowy, ponieważ właśnie w niej powinien być jasno określony podział obowiązków między stronami. Znaczne angażowanie własnych pracowników przynosi wymierne korzyści dla przedsiębiorstwa, ponieważ w dużym stopniu uniezależnia się ono od firmy wdrożeniowej, a ponadto możliwości systemu są lepiej wykorzystane i dopasowane do potrzeb projektu. Koszt takiej operacji jest jednak wysoki. Instytucje badające nakłady na wdrożenia podają, że jest to największy składnik kosztów i może stanowić 35 proc. wszystkich nakładów.

Analiza zysków wynikających z wdrożenia ZSI jest bardziej złożona. Korzyści można podzielić na dwie kategorie: strategiczne (mało mierzalne) i ekonomiczne (w znacznym stopniu mierzalne).

Kluczem do sukcesu jest właściwe oszacowanie tych korzyści dla konkretnego przedsiębiorstwa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Tomasz Bela

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Firmy / Opłacalność wdrożenia można policzyć