OPOCZNO: Zaczęło się od czerwonej cegły

MPR
18-06-2007, 00:00

2

GIEŁDOWI LIDERZY BRANŻY – MATERIAŁY

Ma za sobą imponujący rynkowy staż 120 lat, być może dzięki temu markę tej firmy rozpoznaje aż 65 proc. Polaków.

Opoczno to największy w Polsce i jeden z największych w Europie producentów płytek ceramicznych. Początki firmy sięgają 1883 r., kiedy Jan Dziewulski oraz bracia Józef i Władysław Lange uruchomili w Opocznie pierwszą fabrykę czerwonej cegły. Produkcję przerwał wybuch I wojny światowej. Od 1924 r. działa nieprzerwanie do dziś.

Lata 90., poza licznymi inwestycjami i nagrodami dla produktów, przyniosły zmiany. Znacjonalizowane po II wojnie światowej zakłady w 1998 r. skomercjalizowano w jednoosobową spółkę skarbu państwa. W 2000 r. firmę sprywatyzowano, a pięć lat później — wprowadzono na giełdę.

Dziś Opoczno jest właścicielem większości udziałów w litewskiej spółce Dvarcion Keramika, a swoje produkty sprzedaje pod wieloma markami — Primacer, GresTeQ, Dvarcion Keramika czy wreszcie Opoczno. Ta ostatnia marka, wg badań SMG-KRC cieszy się aż 65-procentową rozpoznawalnością.

O prezesie

Artur Kłoczko

Jest absolwentem Politechniki Świętokrzyskiej. Karierę zawodową rozpoczął w Przedsiębiorstwie Państwowym Polmozbyt, potem pracował w Szkole Zarządzania i Marketingu w Kielcach. Od 2004 r. jest przewodniczącym rady nadzorczej firmy Cersanit. Prezesem Opoczna został w 2007 r. Oprócz tego jest właścicielem firmy konsultingowej i sporych pakietów akcji w firmach kontrolowanych przez Michała Sołowowa.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MPR

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / OPOCZNO: Zaczęło się od czerwonej cegły