Opolskie: 19 mln zł na turystykę

SACH
opublikowano: 19-06-2012, 00:00

Przedsiębiorcy z całej Polski mogą zdobyć unijne pieniądze na inwestycje realizowane na Opolszczyźnie.

Takiej szansy na rozwój branżowych inwestycji w regionie może już nie być. Wczoraj wystartował dotacyjny konkurs Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Opolskiego (RPOWO). W ramach poddziałania 1.4.1 „Wsparcie usług turystycznych i rekreacyjno-sportowych świadczonych przez przedsiębiorstwa” do podziału jest 19 mln zł.

— O pieniądze mogą się starać mikro-, małe i średnie firmy prowadzące działalność w branży i realizujące projekty z obszaru turystyki, rekreacji i sportu — mówi Violetta Ruszczewska, główny specjalista z Urzędu Marszałkowskiego Województwa Opolskiego (UMWO).

Wnioski mogą składać przedsiębiorstwa z całego kraju, jednak w czasie realizacji projektu muszą one mieć siedzibę lub oddział w woj. opolskim. W grę wchodzą tylko inwestycje umiejscowione w tym regionie. Na co dokładnie firmy mogą dostać unijne wsparcie?

— Dotacje można otrzymać na budowę, przebudowę, remont i wyposażenie obiektów, w których realizowane są usługi turystyczne i rekreacyjno-sportowe. Na dofinansowanie mogą liczyć także projekty, które zakładają podniesienie standardu turystycznych obiektów i zagospodarowanie terenu wokół nich, które wzmocni, przez co staną się bardziej atrakcyjne — mówi Violetta Ruszczewska.

Konkurs jest też szansą dla przedsiębiorców, którzy planują dostosowanie istniejącej infrastruktury powyższych obiektów do potrzeb osób niepełnosprawnych. Minimalna kwota wsparcia w ramach pomocy de minimis to 70 tys. zł, jednak zaawansowane projekty mogą liczyć na dotacje nawet do 750 tys. zł.

Drogą regionalnej pomocy inwestycyjnej przedsiębiorcy mogą sięgnąć od 200 tys. zł do nawet 5 mln zł. Pierwotnie górna kwota była o połowę niższa, jednak zarząd województwa opolskiego w ubiegłym tygodniu zdecydował o jej podwyższeniu w związku z mniejszym, niż zakładano, wydatkowaniem w jednym z poprzednich konkursów.

Unia Europejska sfinansuje maksymalnie 65 proc. kwalifikowanych kosztów projektów objętych pomocą de minimis. Natomiast w przypadku przedsięwzięć korzystających z regionalnej pomocy inwestycyjnej poziom dofinansowania wynosi do 70 proc. dla mikro- i małych przedsiębiorców, 60 proc. dla średnich firm i 50 proc. dla działających w sektorze transportu. Planowane projekty muszą być zrealizowane do 30 czerwca 2014 r.

WIĘCEJ INFORMACJI

Szczegółów na temat naboru udziela: Opolskie Centrum Rozwoju Gospodarki Urząd Marszałkowski Województwa Opolskiego tel.: +48 77 403-36-60 i 61 www.ocrg.opolskie.pl www.rpo.opolskie.pl

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: SACH

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu