Opóźni się modernizacja wrocławskiej Hali Stulecia

PAP
01-08-2008, 15:06

Opóźni się modernizacja Hali Stulecia we  Wrocławiu. Ministerstwo Rozwoju Regionalnego (MRR) zmieniło listę projektów, które miały otrzymać dofinansowanie z Unii Europejskiej i przesunęło wrocławską inwestycję na listę rezerwową.

O decyzji MRR poinformowali na zwołanej w piątek konferencji prasowej prezydent Wrocławia Rafał Dutkiewicz i prezes zarządu Hali Stulecia Hana Cervinkova. "W środę sprawdzaliśmy, czy znajdujemy się na liście podstawowej i wszystko było w porządku. Tymczasem w czwartek okazało się, że przesunięto nas na listę rezerwową " - powiedział Dutkiewicz.

Pierwszy nabór na listę projektów kluczowych w ramach "Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka" zakończył się w sierpniu 2007 roku. Projekt modernizacji Hali znalazł się wówczas na trzecim miejscu listy podstawowej. Jednak, ze względu na niedopełnienie procedur przez ówczesny rząd, lista została unieważniona.

W kolejnym naborze na dofinansowanie mogło liczyć 18 projektów. Po konsultacjach między Polską Organizacją Turystyczną a ministerstwami gospodarki i sportu, projekt modernizacji Hali został zarekomendowany na 7. miejscu. 20 czerwca tego roku podano listę projektów, na której Hala znalazła się na 13. miejscu.

"Z MRR otrzymaliśmy ustną informację, że w czasie przeprowadzonych konsultacji społecznych do projektu nie zgłoszono krytycznych uwag, a mimo to 31 lipca lista projektów podstawowych zmniejszona została do 13, a nasz projekt znalazł się na miejscu 18." - mówiła Cervenkova.

Projekt modernizacji Hali zakłada m.in. remont kanalizacji i posadzek, budowę parkingu, instalację nowoczesnej aparatury dla pokazów typu "światło-obraz-dźwięk" oraz stworzenie wewnątrz obiektu spacerowej ścieżki turystyczno-edukacyjnej. Wartość inwestycji to 82 mln zł. Dofinansowanie ze środków unijnych miałoby wynieść 40 proc., resztę kosztów pokryłoby miasto.

Cervenkova podkreśliła, że jej zdaniem projekt modernizacji Hali był bardzo dobry i spełniał wszystkie wymagania formalne. "Modernizacja jest również istotna w kontekście przygotowań Wrocławia do Euro 2012, ponieważ to właśnie tu ma się znajdować jeden z większych fan-zonów w mieście" - dodała.

Cervenkova zapowiedziała, że złoży do MRR odwołanie od podjętej decyzji. "Poczekam na to, co otrzymam z ministerstwa i mam nadzieję, ze decyzja będzie zmieniona. Jeśli nie, to jestem gotowa napisać odwołanie do Komisji Europejskiej" - zaznaczyła.

Dutkiewicz podkreślił, że z MRR miasto nie otrzymało żadnego uzasadnienia podjętej decyzji. "W MRR jest bałagan" - dodał prezydent.

Hala Stulecia znajduje się na skraju Parku Szczytnickiego. Autorem jej projektu był Max Berg, główny architekt Wrocławia w latach 1908-1925. Hala powstała, aby uczcić 100. rocznicę wydania we Wrocławiu przez króla Fryderyka Wilhelma III odezwy wzywającej do powszechnego oporu przeciw Napoleonowi i wspólnej walki o wyzwolenie spod obcej władzy.

Obiekt pełni obecnie rolę hali wystawienniczej, odbywają się tam także mecze m.in. koszykówki i spektakle operowe. W 1997 r. hala gościła papieża Jana Pawła II i uczestników Kongresu Eucharystycznego.

13 lipca 2006 r. Hala Stulecia została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO jako pionierskie osiągnięcie inżynierii i architektury XX stulecia. Obiekt uznany został za twórczy i innowacyjny przykład rozwoju technik budowlanych w dużych konstrukcjach zbrojonych, wyznaczający jeden z punktów zwrotnych w historii wykorzystywania stali do wzmocnienia struktur budowlanych.(PAP)

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Opóźni się modernizacja wrocławskiej Hali Stulecia