Opti TFI skupi się na większych portfelach

Nowe TFI do istniejącego już funduszu akcji dołoży fundusz obligacji korporacyjnych, głównie zagranicznych.

Arkadiusz Chojnacki, Tomasz Bursa, Waldemar Stachowiak i Konrad Anuszkiewicz — to czwórka byłych analityków giełdowych, która przed rokiem zdecydowała się zmienić stronę rynku i założyć własne TFI. We wtorek zgodę na to wydała Komisja Nadzoru Finansowego. Od zera nie trzeba jednak zaczynać, bo firma ma już i zespół czterech zarządzających, i istniejący fundusz zamknięty, działający pod skrzydłami Amathus TFI. Opti FIZ inwestuje w akcje zagranicznych spółek, choć nie odżegnuje się od polskich, płynnych i atrakcyjnie wycenianych akcji. Fundusz radzi sobie nieźle, bo od początku działalności zarobił ponad 5,5 proc. (stan na koniec czerwca), a aktywa sięgają 42 mln zł.

— Fundusz ma dość skoncentrowany portfel. W jego składzie jest około 20 płynnych, zagranicznych spółek — mówi Tomasz Bursa, zarządzający Opti FIZ.

Płynność to słowo klucz, bo zarządzający od dawna narzekają na jej brak na polskim rynku akcji i obligacji korporacyjnych. Dlatego Opti TFI okazji inwestycyjnych nadal szukać będzie za granicą, przede wszystkim w Stanach Zjednoczonych i Europie Zachodniej. Dotyczy to też papierów dłużnych przedsiębiorstw, bo w IV kwartale firma zaoferuje certyfikaty FIZ-u obligacji.

— Nastawiamy się na emitentów o dobrej jakości, z ratingiem powyżej BB. Priorytetem jest płynność, dlatego siłą rzeczy szukać jej będziemy za granicą, choć w portfelu będzie też zapewne trochę rodzimych akcentów — dodaje Tomasz Bursa.

Opti TFI nie zamyka sobie możliwości zaoferowania funduszy otwartych, ale to raczej dość odległa perspektywa. Wcześniej, być może już w październiku, dojdzie do kolejnej emisji certyfikatów funduszu akcji. Cena jednego to równowartość 40 tys. EUR (około 170 tys. zł), jest to więc propozycja dla inwestorów z większym portfelem inwestycyjnym. W tym roku podobną strategię ogłosiły inne nowe na rynku towarzystwa — MM Prime TFI oraz IB TFI.

42 mln zł Taka jest wartość aktywów Opti FIZ.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński

Najważniejsze dzisiaj

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Fundusze / Opti TFI skupi się na większych portfelach