Czytasz dzięki

Optymistyczna końcówka handlu

  • Konrad Ryczko
opublikowano: 20-08-2019, 17:42

W trakcie wtorkowej sesji przy ulicy Książęcej WIG20 wzrósł o 0,37%, notując 2110 pkt. mWIG40 zyskał 0,23%, podczas gdy sWIG80 zniżkował o 0,22%.

Obroty na szerokim rynku wyniosły nieco ponad 800 mln z czego blisko 760 przypadło na WIG20. Wtorek był dniem ograniczonej zmienności, gdzie dopiero końcówka handlu przyniosła podbicie „ponad kreskę” ze strony kupujących. Zwyżka o niecałe  0,4% pozwoliła jednak uplasować WIG20 w TOP4 wzrostów w Europie.

Jeszcze przed startem europejskie futures wskazywały, iż po dwóch sesjach wzrostu ,na indeksach wtorek może upłynąć pod znakiem lokalnej stabilizacji. Zmienność pozostawała ograniczona, a globalni gracze skupiali się na wynikach spółek oraz perspektywach luzowania ze strony kluczowych instytucji centralnych. Po 15:00 obserwowaliśmy jednak pogorszenie nastrojów najpewniej związane z doniesieniami z Włoch, gdzie w związku z rozpadem koalicji premier G. Conte złoży dymisję. Rynek najpewniej spodziewał się jednak takiego scenariusza sądząc po ostatniej, relatywnej słabości włoskiego długu. Bilans dzisiejszej sesji w Warszawie prezentuje się jednak relatywnie dobrze na tle europejskich odpowiedników (TOP4), chociaż należy wspomnieć iż jest to głównie wynikiem „wyciągnięcia” kluczowych komponentów WIG20 w górę pod koniec handlu. Ciekawie było również na poszczególnych spółkach, gdzie obserwowaliśmy mocne reakcje na publikacje wynikowe. Akcje Dino Polska rosły o blisko 10% w reakcji na lepsze wyniki za II kw. zarówno r/r jak i wobec rynkowych oczekiwań. Tym samym kapitalizacja spółki na GPW wynosi już 14,5 mld PLN (TOP10 WIG20). Drugim z interesujących walorów były akcje CCC, które przejściowo rosły dziś o blisko 14%. Już samo otwarcie (+10%) wynikało z zaskoczenia szacunkami za II kw., które dwu-cyfrowo pobiły rynkowy konsensus (głównie z uwagi na koszty). Co ciekawe jednak zamknięcie wypadło „jedynie” na +4% (133 PLN), co ogranicza optymistyczny odbiór sesji na walorze. Po sesji poznaliśmy wyniki KGHM za II kw., gdzie zysk netto wyniósł 417 mln wobec oczekiwanych 452 mln PLN.

W trakcie sesji poznaliśmy dane makro dot. sytuacji na rynku pracy, gdzie dynamika zatrudnienia za lipiec wyniosła 2,7% r/r, a wynagrodzeń 7,4% r/r.

Z rynkowego punktu widzenia podbicie WIG20 na koniec sesji ponad kreskę utrzymuje „w grze” scenariusz mocniejszej korekty wzrostowej w kierunku okolic 2160 pkt. Ponownie jednak kluczowe pozostają jednak rynki bazowe, a tam po okresie lekkich wzrostów inwestorzy czekają na kolejne impulsy (m.in. jutrzejsze zapiski FED/sezon wyników w USA).

 

251dc9e0-90f6-11e9-bc42-526af7764f64
To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Konrad Ryczko, Analityk Makler Papierów Wartościowych, DM BOŚ

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy