Optymistyczne wieści dla akcjonariuszy PZU

MSP odkłada sprzedaż akcji ubezpieczyciela, a jego właściciele dostaną sowitą dywidendę.

Widmo sprzedaży przez skarb państwa 10-procentowego pakietu akcji PZU na pewien czas przestanie ciążyć nad kursem ubezpieczeniowego giganta. Do takiej transakcji mogło dojść w tym roku — tak deklarowali wcześniej przedstawiciele resortu skarbu. Jednak zmienili zdanie.

— Nie mamy ani planów, ani potrzeby sprzedaży akcji PZU — zadeklarował wczoraj Paweł Tamborski, wiceminister skarbu. Gdyby Ministerstwo Skarbu Państwa (MSP) sprzedało 10,1 proc. akcji, w jego rękach pozostałby pakiet 25 proc. walorów ubezpieczyciela. Nawet gdyby do takiej transakcji doszło, wprowadzone rok temu zmiany w statucie gwarantują skarbowi państwa sprawowanie kontroli korporacyjnej nad spółką.

— Mamy także zgodę Rady Ministrów, by wnieść te akcje do programu Polskie Inwestycje, jeśli pojawi się taka potrzeba — przypomniał wiceminister Tamborski. I w tym wypadku zastrzegł, że na razie nie ma planów wykonania takiej operacji. Ostatni raz skarb państwa upłynnił akcje PZU w 2011 r. Pod młotek poszło wówczas 10 proc. walorów ubezpieczyciela za ponad 3,1 mld zł. Transakcja została zrealizowanaw formule budowania przyspieszonej księgi popytu i wzięli w niej udział inwestorzy finansowi z 20 państw. Odłożenie sprzedaży akcji PZU nie jest jedyną dobrą informacją, która wczoraj spotkała inwestorów.

Walne towarzystwa zaakceptowało wypłatę ponad 2,56 mld zł na dywidendę. Daje to blisko 30 zł na akcję. Wysokość dywidendy jest zgodna z wcześniejszą rekomendacją zarządu. Na nagrodę dla akcjonariuszy pójdzie 100 proc. zysku jednostkowego i 78 proc. skonsolidowanego. Dniem nabycia prawa do dywidendy PZU jest 23 sierpnia, a wypłaty 12 września.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Mariusz Gawrychowski

Polecane