Optymizm inwestorów może być przedwczesny

  • Jagoda Fryc
opublikowano: 13-02-2015, 00:00

Iskierka nadziei na pokój na Ukrainie rozpaliła ogień euforii. Rosły indeksy w Europie Zachodniej, giełda w Moskwie i spółki ukraińskie z GPW.

Porozumienie daje iskierkę nadziei na pokojowe rozwiązanie konfliktu na Ukrainie — powiedziała kanclerz Niemiec Angela Merkel, choć zastrzegła równocześnie, że potrzeba jeszcze wiele pracy. Na te informacje inwestorzy zareagowali entuzjastycznie.

Zwyżkowały indeksy giełd w Europie Zachodniej, ale też w Rosji — indeks RTS wzrósł o 3,7 proc. Złoty umocnił się do dolara o 0,9 proc. Nad Wisłą inwestorzy już od środy kupowali nadzieję na pomyślne zakończenie rozmów w Mińsku.

Z impetem zaczęły odbijać spółki ukraińskie notowane na GPW — indeks WIG-Ukraina wystrzelił o ponad 8 proc. Rosły też firmy, które prowadzą działalność na Ukrainie — Serinus Energy, zajmujący się wydobyciem gazu, podrożał o ponad 5 proc.

— Inwestorzy uznali, że gorzej już być nie może, a że spółki ukraińskie zostały mocno przecenione, to ci odważniejsi zaczęli kupować akcje. Uważam jednak, że to przedwczesnaeuforia, bo nawet jeśli dojdzie do zawieszenia broni, to sytuacja gospodarek zarówno rosyjskiej, jak i ukraińskiej się szybko nie zmieni — uważa Jarosław Niedzielewski, dyrektor departamentu inwestycji w Investors TFI.

Podobnego zdania jest dr Tomasz Bursa, wiceprezes Opti TFI, który uważa, że konflikt jeszcze się nie skończył, a politykom udało się jedynie kupić czas, i to nie na długo, bo zaledwie do końca roku.

— Wtedy właśnie Ukraina ma dostosować konstytucję do bieżącej sytuacji. Wówczas znów wrócą sporne kwestie: kontrola granicy rosyjsko-ukraińskiej oraz chęć przebicia przez Rosjan korytarza lądowego na Krym — tłumaczy Tomasz Bursa.

Ryzykowny jego zdaniem pozostaje wciąż rynek rosyjski, co związane jest nie tylko z konfliktem ukraińskim i nałożonymi sankcjami, ale też z bardzo niskimi cenami ropy i jej pochodnych, ze sprzedaży której pochodzi około 70 proc. dochodów eksportowych Rosji.

— Według moich obliczeń Rosja jest w stanie efektywnie obsługiwać import i choć częściowo bronić kursu rubla przez maksymalnie 12-18 miesięcy, co rodzi dodatkowe ryzyko inwestycyjne w tym kraju.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jagoda Fryc

Polecane