Orange podpisał umowę dotyczącą odejścia do 1,4 tys. pracowników

  • PAP
opublikowano: 07-12-2021, 18:24

Orange Polska podpisał ze związkami zawodowymi "Umowę Społeczną" na lata 2022-2023, w ramach której z odejść dobrowolnych będzie mogło skorzystać maksymalnie 1,4 tys. pracowników - poinformowała spółka w opublikowanym we wtorek raporcie bieżącym.

Jak podano w raporcie, 7 grudnia 2021 r. Zarząd Orange Polska S.A. zakończył negocjacje z Partnerami Społecznymi dotyczące zapisów nowej "Umowy Społecznej", która będzie obowiązywać w latach 2022-2023. Równolegle z negocjacjami "Umowy" zakończyły się negocjacje "Porozumienia na 2022 rok" prowadzone w trybie przepisów ustawy o szczególnych zasadach rozwiązywania z pracownikami stosunków pracy z przyczyn niedotyczących pracowników.

fot. Wojciech Barczyński FORUM
fot. Wojciech Barczyński FORUM

Według informacji podanych przez Orange, "Umowa Społeczna na lata 2022-2023" określa m.in. wielkość odejść dobrowolnych na najbliższe 2 lata na poziomie 1400 osób oraz pakiet finansowy dla pracowników odchodzących z Orange Polska w ramach odejść dobrowolnych. Przewiduje także możliwość podwyżek wynagrodzeń zasadniczych o 4 proc. w roku 2022 i nie mniej niż 4 proc. w roku 2023, wysokość dodatkowego odszkodowania dla pracowników, którzy osiągną wiek emerytalny w ciągu najbliższych czterech lat, a także określa miejsce i rolę mobilności wewnętrznej przy wsparciu programu alokacyjnego.

Orange podał, że pracownikom, z którymi pracodawca zamierza rozwiązać umowę o pracę, stwarza możliwości skorzystania z udziału w programie wsparcia w poszukiwaniu pracy na rynku, a także, iż "Umowa Społeczna 2022-2023" przewiduje działania na rzecz przyjaznego środowiska pracy oraz utrzymanie pakietu opieki medycznej.

Według spółki, w ramach wynegocjowanego "Porozumienia" określono limit odejść pracowników w 2022 roku na poziomie 760, a także zasady odejść dobrowolnych w 2022 r. i wysokości odpraw oraz dodatkowych odszkodowań dla pracowników odchodzących z Orange Polska w 2022 r.

Jak poinformowano w raporcie, "Porozumienie" określa również zasady i kryteria doboru, jakie pracodawca będzie stosował wobec pracowników, którym będzie wypowiadał umowy o pracę z przyczyn niedotyczących pracowników, a wartość pakietu przypadająca na odchodzącego pracownika będzie zależała od zakładowego stażu pracy wyliczonego zgodnie z "Ponadzakładowym Układem Zbiorowym Pracy dla Pracowników Orange Polska S.A."

Spółka podała, że jej Zarząd przeprowadzi odpowiednie analizy i efekt finansowy wynikający z opisanej umowy zostanie uwzględniony w wynikach czwartego kwartału 2021 r.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane