Orange powoli buduje szybką sieć

Za osiem lat każdy Polak powinien mieć dostęp do szerokopasmowego stacjonarnego internetu największego operatora

Polska jest na szarym końcu rankingów dostępności szybkiego internetu na mieszkańca. Orange Polska, największy operator, mówi, że w obecnych warunkach regulacyjnych inwestycje się nie opłacają. Inni operatorzy też nie palą się do inwestycji. Samorządy, które dostały pieniądze unijne, boją się inwestować.

Ale — jak zapewnia Piotr Muszyński, wiceprezes Orange Polska — powinniśmy przynajmniej zbliżyć się do wymogów Unii Europejskiej, która chce, by do 2020 r. szybki internet zapewnić wszystkim mieszkańcom.

— Chcemy, by do 2020 r. 90 proc. gospodarstw domowych znalazło się w zasięgu sieci VDSL, co da im dostęp do internetu o prędkości co najmniej 30 Mb/s — mówi Piotr Muszyński.

Z czasem część funkcji szybkiego internetu może przejąć sieć bezprzewodowa w technologii LTE, ale ona rownież potrzebuje kabli. A Orange jest największym operatorem, więc kto ma budować infrastrukturę, jeśli nie on.

Spółka stopniowo rozbudowuje sieć VDSL, umożliwiającą szybką transmisję danych przez miedziane kable. Dziś 1,1 mln gospodarstw domowych jest w zasięgu sieci.

— Te inwestycje mieszczą się w ramach deklarowanych przez nas nakładów, określanych dla roku 2012 jako 15-17 proc. przychodów — mówi Piotr Muszyński.

Sieć o takich parametrach jak VDSL zapewnia szybki internet spełniający oczekiwania praktycznie każdego użytkownika. Pozwala też Telekomunikacji Polskiej (TP) oferować klientom komplet usług — telefonię, telewizję i internet. Ale w Unii Europejskiej sporo się mówi o przejściu na światłowody.

— Podłączenie światłowodu bezpośrednio do odbiorcy to najdroższa część inwestycji. Ze względu na związane z tym ryzyko liczymy na zachęty regulacyjne, które zapewnią nam odpowiednią stopę zwrotu — mówi Piotr Muszyński.

Bruksela wzięła ostatnio pod lupę pomysł UKE, by złagodzić reżim regulacyjny dla Orange przy budowie światłowodów. Jednocześnie prowadzi konsultacje mające poprawić opłacalność takich inwestycji dzięki współpracy telekomów z zakładami wodociągowymi, gazowniczymi czy energetycznymi.

Współdziałanie przedsiębiorstw infrastrukturalnych mogłoby obniżyć koszty budowy. Chętne jest m.in. Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG).

— Nie wykluczam współpracy na poziomie lokalnym, czyli spółek budujących infrastrukturę. Ramy legislacyjne zapewni ustawa o korytarzach przesyłowych — mówi Grażyna Piotrowska-Oliwa, prezes PGNiG. Entuzjazmu nie przejawia jednak Orange.

— Dla nas najlepszym rozwiązaniem jest obowiązek umieszczania inwestycji telekomunikacyjnych w pasie drogowym. Unikamy w ten sposób wielu problemów związanych z własnością gruntów, bo pas drogowy jest we władztwie gminy — mówi Piotr Muszyński.

Pomóc w inwestycjach telekomunikacyjnych miały też fundusze unijne. Jednak opieszałość w ich zagospodarowywaniu powoduje, że prawdopodobieństwo fiaska inwestycji niemal graniczy z pewnością.

— Prawdopodobnie nie uda się wydać wszystkich pieniędzy w obecnych modelach. Proponujemy, by niezagospodarowane do tej pory fundusze unijne zostały rozdysponowane w ramach konkursów, w których będą mogli wziąć udział operatorzy — pod warunkiem wniesienia wkładu własnego na poziomie 50 proc. — mówi Piotr Muszyński.

Orange, który współpracuje z operatorem sieci T-Mobile przy przebudowie infrastruktury telefonii komórkowej, będzie też mocno stawiał na inwestycje w tym zakresie.

— Chcemy przyspieszyć inwestycje w sieć mobilną przebudowywaną w ramach NetWorkS! Zakończymy prace prawdopodobnie w planowanym terminie. Ale etapy pośrednie będziemy kończyć wcześniej, niż planowaliśmy — mówi Piotr Muszyński.

28

mld zł Tyle, według szacunków UKE, może kosztować wybudowanie w Polsce sieci światłowodowej obejmującej wszystkich mieszkańców...

1

mld EUR ...a tyle jest skłonna do tego dołożyć UE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Wierzchowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu