Orban zapowiada plan ochrony węgierskiej gospodarki

  • PAP
opublikowano: 27-05-2019, 15:15

Rychłe przedstawienie planu ochrony gospodarki zapowiedział w poniedziałek premier Węgier Viktor Orban w parlamencie w Budapeszcie po zdecydowanym zwycięstwie koalicji rządzącej w niedzielnych wyborach do Parlamentu Europejskiego.

Orban podkreślił, że w ciągu roku, który minął od ubiegłorocznych wyborów parlamentarnych na Węgrzech, gospodarcze wskźniki jeszcze się poprawiły, a tymczasem wyniki UE „są mniej różowe” i wzrost starych państw UE spowalnia.

Victor Orban
Zobacz więcej

Victor Orban fot. Bloomberg

Premier zaznaczył, że celem rządu jest przekroczenie europejskiego wzrostu gospodarczego o co najmniej o 2 punkty procentowe i właśnie temu ma służyć wspomniany plan.

Przedstawiając węgierskie sukcesy podkreślił m.in., że bezrobocie wynosi 3,6 proc. i jest to „czwarty najniższy wynik w UE”, a „według świeżych danych UE 1,8 mln osób wyszło na Węgrzech z ubóstwa”. Wskazał ponadto, że budżet jest stabilny i od siedmiu lat osiągany jest cel, jeśli chodzi o deficyt. Ponadto spada zadłużenie, które wynosi obecnie mniej niż 71 proc. PKB.

Orban ocenił też, że w niedzielnych wyborach Węgrzy wyraźnie powiedzieli, iż chcą zmian w Brukseli i chcą przywódców europejskich, którzy pragną nie organizować migrację, tylko ją zatrzymać, którzy szanują europejskie narody i którzy chcą ochronić chrześcijańską kulturę.

Zapowiedział, że negocjując w imieniu Węgier będzie popierać tylko takich przywódców.

Rządząca na Węgrzech koalicja konserwatywnego Fideszu i Chrześcijańsko-Demokratycznej Partii Ludowej (KDNP) zdecydowanie wygrała wybory do Parlamentu Europejskiego, zdobywając 13 z 21 przypadających na Węgry mandatów. Na Fidesz-KDNP głosowało 52,1 proc. wyborców - podało Narodowe Biuro Wyborcze (NVI) po przeliczeniu 99,9 proc. głosów.

fa44e31e-90f7-11e9-bc42-526af7764f64
Poza scenariuszem
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE
Poza scenariuszem
autor: Marek Wierciszewski
Wysyłany co dwa tygodnie
Marek Wierciszewski
Newsletter poświęcony globalnym rynkom finansowym. Strategie inwestycyjne, alternatywne scenariusze, makrospojrzenie.
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy