Orco może ruszyć z budową Żagla

Jarosław Królak
opublikowano: 08-10-2010, 00:00

Wojewoda utrzymał w mocy pozwolenie na budowę prestiżowego apartamentowca w centrum stolicy.

Wojewoda utrzymał w mocy pozwolenie na budowę prestiżowego apartamentowca w centrum stolicy.

Deweloper dostał wczoraj upragnione zielone światło do skończenia wstrzymanej półtora roku temu inwestycji przy ul. Złotej 44 w Warszawie.

— Cieszymy się z decyzji wojewody. W ciągu 8-12 tygodni będziemy mogli wejść na plac budowy. Już wkrótce Warszawa będzie mogła pochwalić się przed całym światem wspaniałym wieżowcem — mówi Jean-Francoise Ott, prezes Orco Property Group.

Zapewnia, że jego firma zrobi wszystko, aby skończyć projekt, wart 730 mln zł, przed mistrzostwami Euro 2012.

Wojewoda mazowiecki uznał, że zgodnie z prawem została wydana decyzja prezydenta Warszawy o pozwoleniu na budowę z 2007 r. Sprawa trafiła do niego w efekcie skutecznego zaskarżenia pozwolenia przez 15 sąsiadów wieżowca. W czerwcu tego roku NSA ich skargi podtrzymał i cofnął sprawę do wojewody, który musiał drugi raz ocenić całokształt inwestycji i dokumentacji. To jednak nie oznacza końca sporu o budowę.

— Za wcześnie mówić, czy moi mocodawcy zaskarżą decyzję wojewody. Musimy otrzymać uzasadnienie i się z nim zapoznać — mówi adwokat Anna Borkowska, reprezentująca przeciwników inwestycji.

Orco nie obawia się kolejnej konfrontacji.

— Jestem przekonana, że nie ma podstaw do kolejnych zaskarżeń. Wojewoda potwierdził, że nie było uchybień po naszej stronie. Jednak nawet jeśli pojawi się skarga, to nie powstrzyma ona nas od dokończenia budowy — deklaruje Alicja Kościesza, dyrektor sprzedaży i marketingu Orco Poland.

Inwestor poniósł spore straty z powodu zatrzymania budowy 192 metrowego wieżowca ponad półtora roku temu (z powodu kłopotów finansowych dewelopera). Kilka miesięcy później sąd uchylił pozwolenie na budowę. Szacuje, że każdy dzień kosztuje 45 tys. zł. Oznacza to, że w ciągu 19 miesięcy przestoju mógł stracić około 26 mln zł (dotąd zainwestował około 160 mln zł, budowa stanęła na 17 piętrze).

Spór z sąsiadami z ul. Złotej rozgorzał na dobre latem tego roku. Orco oskarżyło ich prawniczkę o szantaż finansowy. Adwokat została nagrana gdy w imieniu siedmiu klientów zażądała wykupu mieszkań za łączną kwotę 7 mln zł (znacznie wyższej od ceny rynkowej). Orco odrzucił żądania i zawiadomił prokuraturę. Od dwóch miesięcy prokuratura nie kiwnęła palcem. Obecnie toczy się spór kompetencyjny między dwiema prokuraturami rejonowymi o to, która ma sprawę prowadzić.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu