Orfe w pościgu za PGF

Katarzyna Kozińska
19-10-2005, 00:00

Grupa Orfe przejęła kolejną sieć aptek. Ma ich już 168. PGF, największy konkurent, kontroluje 300. Za rok ostatnie starcie.

Cefarm Śląski, spółka z grupy hurtowni leków Orfe odpowiedzialna za rynek detaliczny, przejęła 10 aptek sieci Medycyna i Farmacja (MiF). Inwestor za 3,4 mln zł odkupił udziały od Centrali Farmaceutycznej (CF) Cefarm. Nabył także pakiet od udziałowców mniejszościowych.

— Od razu podpisaliśmy też z CF Cefarm ugodę o wycofaniu się MiF oraz Cefarmu z wzajemnych roszczeń i sporów sądowych — mówi Jan Pfeffer, prezes Cefarmu Śląsk.

Dobry rok

To kolejna w tym roku inwestycja giełdowej spółki w rynek detaliczny. We wrześniu grupa kupiła od skarbu państwa kolejny pakiet Cefarmu Zielona Góra i sfinalizowała przejęcie od PKP spółki Farmacja Kolejowa. Dzięki tej transakcji zwiększyła stan posiadania o prawie 40 aptek. Orfe bardzo intensywnie stara się zdobywać rynek detaliczny. W ostatnie projekty zainwestowało około 20 mln zł.

Zarząd grupy w Polsce nie chce ujawniać liczby posiadanych aptek. W raporcie rocznym OPG, główny akcjonariusz Orfe, podaje jednak, że wydatki na akwizycje w naszym kraju w 2004 r. pochłonęły 7,2 mln EUR. Z podsumowania I półrocza wynika zaś, że do końca czerwca polska grupa zwiększyła liczbę aptek do 120. Po ostatnich zakupach ma ich w sumie 168.

Ostatnia okazja

Orfe goni największego konkurenta — PGF, który także starał się o przejęcie Medycyny i Farmacji. PGF kontroluje około 300 aptek. Chociaż różnica w wielkości sieci detalicznych nadal jest duża, to w ciągu tego roku dystans wyraźnie się zmniejszył. W niektórych regionach, m.in. na Mazowszu, Orfe ma już tak nasycony rynek, że nie może otwierać kolejnych aptek. Prawo farmaceutyczne nie pozwala bowiem, by na terenie jednego województwa jeden właściciel kontrolował więcej niż 1 proc. rynku.

— Będziemy rozwijać apteki Medycyny i Farmacji, chcemy zwiększyć ich wydajność, poprawić obroty, ale kolejnych placówek nie możemy otwierać — mówi prezes Cefarmu Śląsk.

Jego zdaniem, to ostatnia taka inwestycja w tym roku, ale nie ostatnia w ogóle.

— Do przekształcenia przygotowywana jest Centrala Farmaceutyczna Cefarm, wznowiono też prywatyzację Cefarmu Białystok — wyjaśnia Jan Pfeffer.

Na tę prywatyzację czekają prawie wszyscy duzi gracze. Razem z hurtownią inwestor kupi bowiem 48 rentownych aptek. Taka okazja może się już nie powtórzyć. Aż do czasu, kiedy zacznie się konsolidacja dzisiaj budowanych sieci.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Katarzyna Kozińska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orfe w pościgu za PGF