Orion z Sharpem ruszą w święta

Małgorzata Grzegorczyk
opublikowano: 27-03-2006, 00:00

To Orion Electric jest głównym partnerem Sharpa w planowanym w Polsce projekcie. Nie wiadomo, kto dołączy do nich w parku pod Toruniem.

Pojawia się coraz więcej danych o inwestycji japońskiego koncernu Sharp. Jego głównym partnerem w Polsce ma być również japoński Orion Electric. Sharp będzie produkować panele LCD, a Orion montować telewizory. To fabryki tych dwóch spółek zostaną zbudowane jako pierwsze.

Szybkie tempo

— Firmy chcą rozpocząć prace budowlane latem, a produkcję w grudniu tego roku. Nie podjęły dotychczas decyzji, które jeszcze spółki zaproszą do współpracy. Początkowo mogą importować części — mówi osoba zbliżona do projektu.

Niedawno Andrzej Kaczmarek, wiceminister gospodarki, powiedział „Rzeczpospolitej”, że Sharp zainwestuje 146 mln EUR i zatrudni 3,7 tys. osób.

— Łącznie ze swoim partnerem — uściśla nasz rozmówca.

Wcześniej pojawiały się informacje, że inwestycja sięgnie 500 mln USD, a w jej wyniku powstanie 10 tys. miejsc pracy.

— Mogę tylko potwierdzić, że zainwestuje Sharp. W tym roku powstanie 500 miejsc pracy, docelowo kilka tysięcy. Rozważane są dwie działki, które będą połączone: 40 i 130 ha. W przypadku pierwszej działki gotowy jest plan zagospodarowania przestrzennego, w przypadku drugiej — projekt zmian już jest po uzgodnieniach — ujawnia Jarosław Bukowski, wójt gminy Łysomice.

To właśnie w podtoruńskich Łysomicach będzie ulokowana inwestycja. Na tym terenie zostanie utworzona Pomorska Specjalna Strefa Ekonomiczna.

Dolina RTV

Projekt Orion Electric i Sharpa to drugie w Polsce przedsięwzięcie, w którym jednocześnie inwestują producent ekranów i telewizorów. W ubiegłym roku na inwestycję w podwrocławskich Kobierzycach zdecydował się LG Philips LCD. Firma ma produkować ekrany ciekłokrystaliczne. Wraz z nią do Kobierzyc weszło sześciu poddostawców oraz dwie firmy LG Electronics, z których jedna ma montować telewizory. Jednak ten projekt przewyższa skalą inwestycję Sharpa i Orion Electric. Sam LG Philips LCD zainwestuje 429 mln EUR.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu