Orix udziela pożyczek na Impuls

Kamil Kosiński
opublikowano: 11-01-2011, 03:02

Spółka leasingowa proponuje pożyczki na system ERP. To furtka do finansowania usług wdrożeniowych.

Firmy zainteresowane wdrożeniem systemu ERP o nazwie Impuls, którego producentem jest Biuro Projektowania Systemów Cyfrowych (BPSC), mogą sfinansować inwestycję w ramach pożyczki udzielanej przez Orix Polska. Ma to być alternatywa wobec ofert leasingowych i kredytowych wykorzystywanych przy inwestycjach w oprogramowanie BPSC.

Sylwia Exner, wiceprezes Orix Polska
Sylwia Exner, wiceprezes Orix Polska
None
None

Podstawową zaletą pożyczki jest to, że w kosztach projektu może uwzględniać usługi wdrożeniowe, które zazwyczaj przekraczają połowę kosztów inwestycji, ale jako że nie są środkami trwałymi, nie mogą być uwzględnione w umowach leasingowych. Orix jest też skłonny dość elastycznie podchodzić do zabezpieczenia pożyczki.

— Przy mniejszych kwotach pożyczki nie ustanawiamy dodatkowych zabezpieczeń na innych przedmiotach, czy należnościach z kontraktów. Standardowym zabezpieczeniem jest weksel in blanco. Przy wyższych kwotach możemy zastosować dodatkowe zabezpieczenia — zaznacza Sylwia Exner, wiceprezes Orix Polska.

Firma pragnąca sfinansować zakup systemu Impuls poprzez pożyczkę może zgłosić się do Orix Polska zarówno przed, jak i po podpisaniu umowy z producentem aplikacji. Po weryfikacji zdolności kredytowej otrzyma informację o warunkach na jakich Orix jest gotów pożyczyć pieniądze. Jeśli obu stronom będą one odpowiadały, dojdzie do podpisania umowy, na mocy której kupujący system ERP otrzyma rodzaj limitu kredytowego. Jego wysokość może równać się kosztowi wdrożenia netto. Za przyznanie limitu Orix nie pobiera żadnej prowizji. Wszystkie koszty pożyczki zawierają się w oprocentowaniu.

W ramach przyznanego limitu Orix wypłaca pieniądze w miarę postępów wdrożenia. Każda transza to odrębna umowa nabywcy systemu z Orix Polska. Transze są uruchamiane po przedstawieniu przez nabywcę systemu faktury wystawionej przez BPSC, co oznacza, że to użytkownik systemu jest od początku właścicielem licencji na software (w przypadku leasingu właścicielem licencji jest firma leasingowa). Orix przelewa jednak pieniądze bezpośrednio na konto BPSC i dopiero od tego momentu naliczane jest oprocentowanie każdej transzy.

Gdyby ostateczny koszt wdrożenia okazał się niższy od początkowo zakładanego albo z jakichś innych powodów nabywca Impulsu zrezygnował z finansowania całego wdrożenia w drodze pożyczki, to może to zrobić.

— Niepełne wykorzystanie limitu kredytowego nie wiąże się z żadnymi kosztami — zapewnia Sylwia Exner.

Standardowo, Orix proponuje pożyczanie pieniędzy na 1-4 lat.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Kosiński

Polecane