Orlen bardziej państwowy

opublikowano: 22-01-2017, 22:00

PERN, kontrolowany przez skarb państwa operator m.in. rurociągów i magazynów ropy, kupił 4,9 proc. akcji Orlenu. Jak podkreślono w komunikacie Ministerstwa Energii, zaangażowanie wpisuje się w politykę zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego kraju.

W strategii PERN na lata 2016-20 założono konsolidację aktywów krajowych, w tym m.in. zakup akcji Orlenu i zarezerwowano na ten cel 1,5 mld zł. Z komunikatu nie wynika jednak, czy właśnie tyle kosztowało kupno pakietu. Średni kurs akcji w tym okresie wynosił 72,63 zł. Podczas piątkowej sesji, w reakcji na informację o zaangażowaniu PERN, kurs Orlenu, który na początku roku wspiął się na historyczne maksima, zaczął mocno spadać — nawet o 6,4 proc., do 82 zł. — Trudno przewidywać zachowanie kursu Orlenu w krótkim terminie. Na pewno po tym, jak PERN ujawnił się z pakietem i przestał kupować można oczekiwać krótkotrwałego spadku notowań. Z drugiej strony inni inwestorzy mogą w tej sytuacji likwidować duże pozycje krótkie, co byłoby impulsem do wzrostu. Nie wydaje mi się, by kurs Orlenu mógł spaść do poziomu sprzed rozpoczęcia zakupów przez PERN czy choćby do 70 zł. Nasza cena docelowa to 79 zł, a to i tak dość tanio na tle grupy porównawczej i biorąc pod uwagę to, że Orlen pokazuje bardzo dobre wyniki — mówi Piotr Dzięciołowski, analityk CitiHandlowy. Skarb państwa kontroluje bezpośrednio 27,5 proc. akcji Orlenu, 9,3 proc. należy do NN OFE, a 7,3 proc. do Aviva OFE.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Kamil Zatoński, Marcel Zatoński

Polecane