Orlen Gaz wystawił butle na sprzedaż

Paweł Janas
opublikowano: 27-04-2011, 00:00

Spółka wysłała zaproszenia do przetargu do blisko 20 największych graczy. Pierwsi chętni już są.

Spółka wysłała zaproszenia do przetargu do blisko 20 największych graczy. Pierwsi chętni już są.

Orlen Gaz, wchodzący w skład grupy PKN Orlen, największy w kraju podmiot na rynku gazu płynnego, ogłosił przetarg na sprzedaż segmentu butli. Zaproszenia do potencjalnych inwestorów wysłane zostały 18 kwietnia.

— Kontrahenci, którzy zadeklarują zainteresowanie transakcją i podpiszą klauzulę poufności, w najbliższych dniach otrzymają memorandum informacyjne, na podstawie którego złożą wstępne oferty — informuje Agnieszka Woźniak, rzecznik Orlen Gazu.

Firma chce skoncentrować się na sprzedaży autogazu, działalności hurtowej oraz na instalacjach przemysłowych.

Nowe rozdanie

Pierwszą próbę sprzedaży części aktywów gazowych Orlen Gaz podjął w 2008 r. Udało się częściowo. W 2009 r. segment instalacji przydomowych został sprzedany firmie Gaspol. Ze sprzedaży butli — mimo sporego zainteresowania — spółka się wycofała. Powodem był brak porozumienia co do ceny i dodatkowych warunków transakcji.

Tym razem Orlen Gaz wysłał zaproszenia do blisko 20 największych polskich i zagranicznych graczy obecnych na polskim rynku. Kluczowa dla powodzenia transakcji, jak zwykle, może okazać się cena. Przedstawciele Orlen Gazu nie ujawniają, ile dziś będą żądać za wystawiony na sprzedaż segment butli? Branża szacuje wartość aktywów i dostępu do rynku nawet na kilkadziesiąt milionów złotych.

Atrakcyjna sieć

Przy wycenie ważny będzie jednak nie tylko majątek trwały, ale przede wszystkim możliwość uzyskania dostępu do rynku.

— Otrzymaliśmy zaproszenie, rozważamy przystąpienie do przetargu, jednak na razie decyzji nie podjęliśmy. Nie ukrywam, że jak w każdej działalności handlowej zaletą tego typu transakcji jest uzyskanie dostępu do zorganizowanej sieci sprzedaży — mówi Paweł Bielski, prezes Polskiego Gazu.

W BP zapowiadają z kolei, że decyzja o wzięciu udziału w przetargu zostanie podjęta w ciągu tygodnia. Piotr Maślakiewcz, dyrektor odpowiedzialny w polskim oddziale BP za sprzedaż gazu płynnego, podkreśla, że dla niego potencjalnie najbardziej kusząca jest możliwość sprzedaży butli poprzez największą w kraju sieć stacji paliw Orlenu.

Najbliższy podjęcia decyzji na tak ponownie jest Gaspol.

— Jesteśmy zainteresowani konkursem, bo butle to dla nas ważny segment — mówi Sylwester Śmigiel, prezes Gaspolu.

2,3

mln ton Tyle wyniosła w 2010 r. całkowita sprzedaż gazu płynnego (LPG) w kraju, o 1,9 proc. mniej niż rok wcześniej. Kierowcy kupili 1,7 mln t autogazu; gazu w butlach sprzedano 345 tys. ton.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Paweł Janas

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen Gaz wystawił butle na sprzedaż