Orlen na amerykańskim gazie

Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Przeczytaj artykuł i dowiedz się:

  • jakie są parametry umowy gazowej z Sempra
  • jak prezes Orlenu ocenia bezpieczeństwo gazowe Polski

Kiedyś o takich kontraktach informowałby PGNiG, ale ten państwowy sprzedawca gazu został już wchłonięty przez PKN Orlen, państwowy koncern paliwowy, albo — jak dziś się tytułuje — multienergetyczny. Dlatego w środę to PKN Orlen podpisał umowę z amerykańską firmą Sempra Infrastructure. Kontrakt dotyczy długoterminowych dostaw LNG (skroplonego gazu ziemnego) — przez 20 lat, począwszy od 2027 r. Orlen będzie przyjmował milion ton LNG rocznie z terminalu skraplającego Port Arthur w Teksasie.

Chętnie kupujemy w USA:
Chętnie kupujemy w USA:
Justin Bird (z lewej), dyrektor zarządzający of Sempra Infrastructure, podpisał umowę z Danielem Obajtkiem, prezesem PKN Orlen. Już w zeszłym roku USA były jednym z głównych dostawców gazu do Polski, teraz ich udział rośnie.

Zdobywanie nowych dostawców gazu jest ważne w obliczu wojny w Ukrainie i odcięcia lub ograniczenia dostaw gazu z Rosji do państw Unii Europejskiej.

— Jesteśmy w pełni zbilansowani z naszymi potrzebami — powiedział Daniel Obajtek, prezes PKN Orlen.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane