Orlen nie bawi się w poszukiwania

opublikowano: 16-12-2016, 16:38

Największa polska spółka przedstawiła nową strategię. W odróżnieniu od Lotosu nie interesuje się specjalnie segmentem wydobywczym.

Niespełna miesiąc temu Orlen, od lat dominujący wśród polskich przedsiębiorstw pod względem przychodów, stał się najbardziej wartościową spółką na polskiej giełdzie - jego kapitalizacja przekracza 36 mld zł. Koncern paliwowy, któremu w ostatnich latach w dowożeniu dobrych wyników pomagały ceny ropy, w piątek – dzień bo bratnio-konkurencyjnym Lotosie – przedstawił nową strategię na lata 2017-2021. Rewolucji w Płocku nie będzie.
- Już spotkałem się z komentarzami, że „nie ma tu fajerwerków”. I dobrze. Konsekwentnie budujemy wartość w segmencie detalicznym i rafineryjnym, elastycznie podchodzimy do wydobycia, jesteśmy przewidywalni, poprzednie założenia zrealizowaliśmy z nawiązką. Strategię przygotowaliśmy na dłuższy okres, ale konkretna i wiarygodnie nakreślona perspektywa działań to lata 2017-18 – mówi Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes PKN Orlen ds. finansowych.

Ostrożna kontynuacja
O Ile Lotos w czwartek zapowiadał, że największą część budżetu inwestycyjnego przeznaczy na segment poszukiwania i wydobycie surowców (oprócz złóż w Norwegii interesuje się też m.in. aktywami na wodach brytyjskich czy w Iranie), o tyle Orlenowi zależy bardziej na przetwarzaniu i sprzedaży.

Nową strategię przygotował zarząd kierowany przez Wojciecha Jasińskiego, w którym pierwsze skrzypce odgrywa wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk, który przygotował również poprzednią strategię.
Zobacz więcej

Dobra kontynuacja

Nową strategię przygotował zarząd kierowany przez Wojciecha Jasińskiego, w którym pierwsze skrzypce odgrywa wiceprezes Sławomir Jędrzejczyk, który przygotował również poprzednią strategię. GK

- W segmencie wydobywczym planujemy ostrożną kontynuację – mówi Wojciech Jasiński, prezes Orlenu.

Spółka przewiduje, że jej nakłady inwestycyjne w segmencie wydobywczym będą wynosić około 0,8 mld zł rocznie i mniej więcej po równo rozkładać się między Polskę a Kanadę.

- Taki poziom zakładaliśmy też w tym roku, ale wydaliśmy około 0,6 mld zł. Teraz też będziemy elastycznie reagować na sytuację na rynku, zwiększamy też dywersyfikację źródeł surowców – dodaje Sławomir Jędrzejczyk.

Orlen zakłada, że nawet w sytuacji pogorszenia się warunków makroekonomicznych, uda mu się poprawić rentowność – a co za tym idzie, wypłacać większą dywidendę na akcję. EBITDA LIFO w ciągu dwóch najbliższych lat ma sięgać średnio 8,8 mld zł, czyli dwa razy więcej niż w Lotosie i o 0,5 mld zł więcej niż w tym roku.

Reszta na sprzedaż
Tymczasem na inwestycje we wszystkich segmentach Orlen ma łącznie wydawać 5,4 mld zł rocznie, z czego 60 proc. zostanie zainwestowanych w Polsce, a jedna czwarta w Czechach, głównie w aktywa petrochemiczne. W przyszłym roku w fazę operacyjną wejdą też nowe elektrociepłownie gazowo-parowe koncernu we Włocławku i Płocku.

- Gdy Włocławek i Płock ruszą, na własne potrzeby będziemy zużywać około 40 proc. produkowanej przez nas energii. Resztę będziemy sprzedawać, początkowo głównie w hurcie – mówi Sławomir Jędrzejczyk.
Koncern paliwowy zapowiada też inwestycje w segmencie detalicznym. W ciągu dwóch najbliższych lat w całym regionie zamierza otworzyć 100 nowych stacji paliw i zwiększyć udział w rynku o 1 pkt. proc. (w Polsce wynosi on obecnie 36 proc., w Czechach 17 proc., w Niemczech 6 proc.).

- Chcemy też przygotować się do sprzedaży na naszych stacjach paliw alternatywnych – zapowiada Sławomir Jędrzejczyk.

Według analityków nowa strategia spółki jest „realistyczna”.
- W ostatnich dwóch-trzech latach Orlen działał w korzystnym otoczeniu makroekonomicznym i dobrze wykorzystał tę sytuację. Spółka poprawiła bilans i może inwestować w nowe projekty, które wyglądają interesująco. Cele, które stawia sobie Orlen w nowej strategii, wyglądają na realistyczne, przynajmniej patrząc z punktu widzenia obecnych warunków makroekonomicznych i prognoz krótkoterminowych - ocenia Kamil Kliszcz, szef działu analiz mBanku.[

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcel Zatoński

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu