Orlen okazał się za skąpy dla Czechów

Maciej Zbiejcik
21-07-2005, 00:00

Czeskiej Komisji Papierów Wartościowych (KPW) nie spodobała się złożona przez Orlen oferta wykupu mniejszościowego pakietu akcji Unipetrolu i jego spó-łek zależnych: rafinerii Paramo oraz producenta tworzyw sztucznych Spolany. Poszło o cenę proponowaną przez płocki koncern akcjonariuszom czeskich spółek. Była dużo niższa od giełdowych kursów. Orlen musi więc poprawić ofertę.

W maju PKN kupił za 480 mln USD akcje Unipetrolu dające 62,99 proc. głosów na walnym spółki. Teraz musi więc ogłosić publiczne wezwania do sprzedaży przez akcjonariuszy zarówno papierów samego Unipetrolu, jak i jego spółek zależnych: Paramo i Spolany. Pierwsze podejście nie powiodło się.

KPW odrzuciła ofertę Orlenu z powodu nieprawidłowości w wycenie akcji sporządzonej przez czeskiego eksperta NS Group, wybranego we wrześniu 2004 r. przez PKN. Płocki koncern dawał za akcję Unipetrolu 103 CZK, Paramo — 701 CZK, a Spolany — 100 CZK. Tymczasem spółki te kosztowały wczoraj na giełdzie w Pradze odpowiednio: 143 CZK (-6,8 proc.), 1476 CZK (+1,8 proc.) i 180 CZK (bez zmian). Orlen będzie musiał głębiej sięgnąć do kieszeni. Powinien się śpieszyć, bo czas na ogłoszenie wezwań ma tylko do 25 lipca 2005 r. Jeśli nie uda mu się zdążyć, musi liczyć się z poważnymi konsekwencjami. KPW może nawet zakazać na rok wykonywania prawa głosu z posiadanych przez inwestora akcji.

Polska spółka przygotowuje już nową ofertę uwzględniającą wskazówki KPW, ale liczy się z tym, że terminu może nie dotrzymać. Dlatego chce wystąpić o wstrzymanie zakazu wykonywania prawa głosu z akcji Unipetrolu. W powodzenie całej operacji zdają się wierzyć akcjonariusze PKN. Mimo niekorzystnych wieści z Pragi kurs polskiej spółki zachowywał się wczoraj stabilnie. Zyskał nawet na zamknięciu 0,6 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Maciej Zbiejcik

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen okazał się za skąpy dla Czechów