Orlen plus Brasco?

Anna Bytniewska
opublikowano: 03-02-2004, 00:00

PKN Orlen chce mieć gwarancję dostaw biokomponentu do paliw. Myśli więc o spółce z Akwawitem i Polmosem Wrocław.

PKN Orlen chce zapewnić sobie bezpieczeństwo i ciągłość dostaw bioetanolu, który wykorzystuje także do produkcji innego biokomponentu — eteru etylotetrbutylowego. Obowiązek stosowania obu wypełniaczy paliw nakłada ustawa biopaliwowa, obowiązująca od 1 stycznia 2004 r. Problem w tym, że resort finansów łaskawszym okiem patrzy na bioetanol.

Trzy scenariusze

Orlen rozważa więc realizację trzech alternatywnych projektów.

— Pierwszy to bazowanie na dotychczasowej współpracy z 20 dostawcami bioetanolu, którzy jednak będą musieli uzyskać koncesję i kontraktacje. Drugi to budowa za 45-50 mln EUR własnej instalacji do produkcji bioetanolu, o zdolności produkcyjnej 100 tys. ton rocznie, na Mazowszu lub Opolszczyźnie. Trzeci to możliwość utworzenia joint venture z producentami bioetanolu — mówi Janusz Wiśniewski, wiceprezes PKN Orlen.

Chodziłoby tutaj o współpracę z Akwawitem i Polmosem Wrocław. Obie firmy należą są w rękach Aleksandra Gudzowatego, szefa i właściciela Bartimpexu, który konsoliduje je pod wspólną nazwą Brasco.

— Za miesiąc dokonamy wyboru najlepszego wariantu — twierdzi Janusz Wiśniewski.

Zawiedziony orzeł

Zdaniem przedstawicieli Orlenu, resort finansów w rozporządzeniu z 23 grudnia 2003 r., dotyczącym m.in. ulg w podatku akcyzowym, faworyzuje bioetanol, a nie eter stosowany przez Orlen. Chociaż — jak zapewnia Orlen — jest on bezpieczny dla silników i akceptowany przez producentów aut.

— Aby uzyskać ulgę akcyzową, musimy stosować w litrze benzyny 3,5 proc. bioetanolu, ale aż 11,4 proc. eteru — podkreśla Janusz Wiśniewski.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Orlen plus Brasco?