Orlen poluje na start-upy za granicą

  • PAP
opublikowano: 13-01-2023, 07:30
Play icon
Posłuchaj
Speaker icon
Close icon
Zostań subskrybentem
i słuchaj tego oraz wielu innych artykułów w pb.pl

Płocki koncern zainwestował w innowacyjną francuską platformę logistyczną Shippeo - podaje w piątek "Rzeczpospolita". Gazeta zauważa jednocześnie, że rynek technologicznych transakcji w Polsce i Europie wyraźnie słabnie.

Jak czytamy w "Rz", PKN Orlen zapowiada usprawnienie procesów dostaw we wszystkich obszarach swojej działalności i ma już narzędzie – to najnowsza inwestycja spółki.

fot. Krystian Maj/FORUM
fot. Krystian Maj/FORUM

Według doniesień gazety koncern kupił bowiem udziały w firmie Shippeo. "Ta nowatorska platforma technologiczna, która służy do zarządzania łańcuchami dostaw, monitoruje ponad 32 mln przesyłek rocznie w 110 krajach" - pisze "Rzeczpospolita".

I dodaje, że autorski algorytm uczenia maszynowego, zasilany danymi z ponad 850 źródeł (w tym m.in. systemów telematycznych), śledzi przesyłki i transport oraz przewiduje czas dostawy. "W Orlenie podkreślają, że wgląd w łańcuchy dostaw w czasie rzeczywistym i możliwość szybkiej reakcji na pojawiające się problemy pozwolą generować znaczne oszczędności" - czytamy w artykule.

Gazeta podaje, że "wartości transakcji nie ujawniono, ale wiadomo, że ta piąta już inwestycja bezpośrednia funduszu Orlen VC jest największą z dotychczasowych (ostatnio koncern zainwestował np. 8,4 mln zł w start-up Apeiron Synthesis)".

"To ruch ważny z kilku względów. Dzięki niemu PKN Orlen nie tylko zoptymalizuje działalność, ale stanie się udziałowcem francuskiego start-upu, jednego z liderów w branży, z którego rozwiązań korzystają tacy potentaci, jak Coca-Cola, Carrefour, Renault Group czy koncern naftowy Total" - podkreśla "Rz".

Z najnowszych danych CB Insights, na które powołuje się "Rzeczpospolita", wynika, że globalny rynek finansowania start-upów się załamał – w 2022 r. popłynęło do nich 415,1 mld dol., a to aż o 35 proc. mniej niż rok wcześniej.

"W tym czasie liczba giełdowych debiutów spółek technologicznych stopniała o jedną trzecią, a liczba największych transakcji runęła o rekordowe niemal 50 proc. (przy czym średnia wartość pojedynczej transakcji VC skurczyła się o 32 proc.). Tak źle jeszcze nie było. W efekcie w ubiegłym roku na całym świecie powstało tylko 258 jednorożców (start-upy wyceniane na powyżej 1 mld dol.), czyli o 86 proc. mniej niż w 2021 r." - podkreśla "Rz".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane