Orlen śpi na gotówce

5 miliardów w kasie działa na wyobraźnię. Dlatego rynek spekuluje, czy Orlen kupi Lotos, czy może odda gotówkę w dodatkowym podatku

Nowy prezes, nowy rekord. Kiedy Wojciech Jasiński, szef Orlenu, prezentował rok temu wyniki firmy osiągnięte w 2015 r., mówił o rekordach i dobrej pracy wykonanej przez poprzedniego prezesa Jacka Krawca. Sam Jasiński zaczął pracę w Orlenie dopiero w połowie grudnia 2015 r. Wczoraj o tym przypomniał.

Pierwszy rok prezesury Wojciecha Jasińskiego upłynął w Orlenie pod znakiem rekordów. Historycznym zyskom towarzyszyły historyczne zwyżki ceny akcji. W 2017 r. koncern czekają zaś rekordowe inwestycje.
Zobacz więcej

KURS I ZYSKI SZYBUJĄ:

Pierwszy rok prezesury Wojciecha Jasińskiego upłynął w Orlenie pod znakiem rekordów. Historycznym zyskom towarzyszyły historyczne zwyżki ceny akcji. W 2017 r. koncern czekają zaś rekordowe inwestycje. Marek Wiśniewski

— Rok temu doceniłem wyniki mojego poprzednika. Panowało też wtedy przekonanie, że tamte wyniki są nie do powtórzenia. Dziś prezentujemy rezultaty osiągnięte w 2016 r. przez firmę i zarząd, któremu ja przewodniczę. Są rekordy — mówił Wojciech Jasiński.

Przejęcia? Na razie nie

Orlen, czyli największa firma paliwowa w regionie, wypracował w zeszłym roku rekordowy zysk EBITDA LIFO (czyli zysk operacyjny z uwzględnieniem amortyzacji i zapasów), który sięgnął 9,4 mld zł. Na rekord złożyły się wyniki wszystkich trzech segmentów działalności grupy, czyli downstreamu (przetwarzanie ropy naftowej), detalu (sieć stacji benzynowych) i wydobycia.

Pomogła m.in. skuteczna walka rządu z szarą strefą, wsparta nowymi przepisami, a także sprzyjające marże i rosnące wydobycie z własnych złóż. Imponująco wyglądają zasoby gotówkowe Orlenu. Na koniec 2016 r. miał na kontach ponad 5 mld zł środków pieniężnych, do tego osiąga potężne przepływy pieniężne (2,5 mld zł wpływów netto z działalności operacyjnej w czwartym kwartale). Analitycy wskazują też na możliwości zaciągania długu przez paliwową grupę. Tak duży komfort finansowy Orlenu budzi spekulacje.

W trakcie wczorajszych spotkań związanych z wynikami analitycy i dziennikarze wypytywali zarząd o to, jak zamierza gotówkę wykorzystać. Pytanie jest zasadne, skoro niemal wszystkie firmy państwowe mają już narzucone przez rząd misje: PZU repolonizuje sektor bankowy, energetyka ratuje górnictwo, PGNiG inwestuje w nowe połączenia gazowe. Orlen na razie analogicznej misji nie ma.

— W 2017 r. spodziewamy się wzrostu wolumenów, a to będzie wymagało zwiększonegokapitału obrotowego. Poza tym zaplanowaliśmy na ten rok rekordowe inwestycje, sięgające 5,5 mld zł — odpowiadał Sławomir Jędrzejczyk, wiceprezes Orlenu ds. finansowych.

Dopytywany o przejęcia, zapewniał, że firma nad niczym nie pracuje. — Pieniądze zapewnią nam elastyczność, gdybyśmy mieli decydować się na przejęcia w przyszłości — stwierdził Sławomir Jędrzejczyk.

Pójdą w ślady PGE?

Spekulacje dotyczą m.in. tego, że Orlen zdecyduje się przejąć Lotos, czyli gdańską rafinerię, też kontrolowaną przez skarb państwa. Jej giełdowa wycena to 7 mld zł, a państwo kontroluje 53 proc. akcji. Gdyby Orlen odkupił papiery od skarbu, państwowy budżet dostałby zastrzyk. To może być kuszące dla rządu, realizującego m.in. program 500+. — Nie pracujemy nad takim projektem — mówił wczoraj Sławomir Jędrzejczyk. Pomysłów na wyssanie z Orlenu gotówki jest zresztą więcej.

— Byłbym zdziwiony, gdyby Orlen zdecydował się na przejęcie kontroli nad Lotosem. Większe prawdopodobieństwo widzę w tym, że resort energii przeprowadzi w Orlenie podwyższenie nominalnej wartości akcji, co zaowocuje koniecznością zapłaty podatku — zauważa Piotr Dzięciołowski, analityk Citi Banku.

Byłaby to operacja wzorowana na zeszłorocznym zabiegu przeprowadzonym w PGE. Walne zgromadzenie, zdominowane przez skarb państwa, przegłosowało przeniesienie części kapitału zapasowego, czyli zysków z lat ubiegłych, na kapitał zakładowy. Operacja wymusiła zapłacenie podatku, który dla budżetu zawsze jest dobrodziejstwem.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Magdalena Graniszewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu