Orzeł będzie próbować sił w USA

Anna Bytniewska
opublikowano: 27-05-1999, 00:00

Orzeł będzie próbować sił w USA

Zakłady Lniarskie Orzeł, jedyny w Polsce dobrze prosperujący zakład lniarski, postawiły na tkaniny dla przemysłu odzieżowego. Dzięki temu dziś zapowiadają podjęcie walki o rynek amerykański, a w przyszłości — także o rynki dalekowschodnie.

Orzeł już teraz sprzedaje swoje tkaniny dla największych amerykańskich domów towarowych — Federated czy May. Polski producent ma już 2 proc. tego rynku.

Ostra rywalizacja

W dalszej przyszłości Orzeł chce podwoić ten udział. Nie będzie to łatwe, ponieważ w USA ostro walczą ze sobą producenci lniarscy z Chin, Czech i Rosji oraz firmy z Europy Zachodniej.

— Nie możemy z nimi konkurować ceną. Stawiamy więc na jakość, stabilność współpracy z odbiorcami. Naszym atutem jest też szybkość dostaw — twierdzi Krzysztof Sierka, wiceprezes ZL Orzeł.

Firma z Mysłakowic eksportuje 65 proc. produkcji. Jednak dodatkowo prawie 30 proc. materiałów Orła trafia na rynki zachodnie w gotowych już wyrobach odzieżowych, eksportowanych przez firmy odzieżowe. Wartość sprzedaży spółki za granicę w 1998 roku przekroczyła 21 mln zł. Wyroby Orła obecne są też na rynkach Skandynawii, Francji i Niemiec oraz Kolumbii.

— Postawiliśmy na produkcję tkanin dla branży odzieżowej, znaleźliśmy rynek zbytu za granicą. To sprawiło, że uniknęliśmy losu wielu innych polskich przedsiębiorstw lniarskich w chwili, kiedy w tej branży zaczęło dziać się źle, w latach 1995-1996. W 1996 roku po raz pierwszy odnotowaliśmy stratę — mówi Krzysztof Sierka.

Inwestycje za 2,6 mln zł

Zatrudniające 806 osób ZL Orzeł w 1998 roku wytworzyły 2,193 mln metrów bieżących tkanin, a w pierwszym kwartale tego roku — 493 tys. m.b. tkanin. Firma zamierza unowocześnić maszyny. Inwestycje te pochłoną w 1999 roku 2,6 mln zł. Spółka jako jedyny producent lniarski w kraju dysponuje pełnym cyklem produkcyjnym, czyli czesalnią, przędzalnią, tkalnią i wykańczalnią materiałów.

Orzeł od lipca 1998 roku notowany jest na CTO. Większościowym akcjonariuszem spółki jest NFI Magna Polonia — 26 proc. akcji. Skarb Państwa ma 20 proc., T.I. Dolmel spółka z o.o. — 20 proc., a IX NFI 8 proc.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bytniewska

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Świat / Orzeł będzie próbować sił w USA