Osiedle zasilane energią odnawialną

opublikowano: 17-05-2013, 00:00

Mieszkańcy Osiedla Zielone obok Białegostoku nie będą płacić ani za prąd, ani za ogrzewanie. A nadwyżki ekologicznej energii będą odsprzedawane.

Około 4 km od Białegostoku (w kierunku na Zabłudów) powstanie dość niecodzienne jak na polskie warunki osiedle mieszkaniowe. Jego zapotrzebowanie na energię będzie w 100 proc. wytwarzane ze źródeł odnawialnych, głównie promieniowania słonecznego. Wybudują je firmy zrzeszone w Podlaskim Centrum Budownictwa Pasywnego we współpracy ze Wschodnim Klastrem Budowlanym. Realizacja projektu ma się rozpocząć w 2014 r. Obecnie trwają prace nad wyborem technologii budowy, wykorzystywanych materiałów i urządzeń.

— Pomysł stworzenia takiego osiedla zrodził się z potrzeby ograniczenia wydatków na stale rosnące i wysokie koszty utrzymania budynków. Już od przeszło czterech lat przygotowujemy się do rozpoczęcia realizacji tej inwestycji — mówi Krzysztof Gryc, prezes Podlaskiego Centrum Budownictwa Pasywnego, koordynatora projektu. Koncept zakłada, że Osiedle Zielone będzie „plus energetyczne” — ma wytwarzać więcej energii, niż faktycznie potrzebuje, przez co nadwyżki czystej energii będzie można odsprzedawać.

— Sądzę, że ceny naszych mieszkań i domów o powierzchni 60-120 mkw. będą bardziej konkurencyjne niż gdziekolwiek indziej, z uwagi na możliwość pozyskania dopłat i dotacji, a także uczestnictwo w przedsięwzięciu firm produkujących materiały i urządzenia oraz bezpośredni dostęp do wykonawców. A co najistotniejsze: wyeliminowanie opłat za prąd i ogrzewanie — zapowiada Krzysztof Gryc. Przedsiębiorcy wzorują się na zachodnich inwestycjach.

— W niemieckim Chemnitz jest budynek, którego roczne zapotrzebowanie na ciepło jest pokrywane aż w 95 proc. z promieniowania słonecznego. Także w Niemczech kilka lat temu powstało tzw. osiedle słoneczne — promieniowanie słoneczne pokrywa tam aż w 55 proc. zapotrzebowanie na energię — podaje Krzysztof Gryc. Docelowo na terenie Osiedla Zielone ma również powstać centrum rehabilitacji z basenem, SPA, salami do ćwiczeń i przychodnią.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Bełcik

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu