Osiem sposobów na szczęśliwe zakupy

opublikowano: 11-12-2012, 00:00

„Jeśli pieniądze nie dają ci szczęścia, to znaczy, że je źle wydajesz” – to idealna lektura dla ogarniętych przedświątecznym szałem zakupów

Amerykańskie Stowarzyszenie Psychologii Konsumenckiej badało powiązania między sposobami wydawania pieniędzy a odczuwaniem szczęścia. Na ich podstawie radzi, co i jak kupować, by być szczęśliwym.

1 Kupuj doświadczenia zamiast rzeczy

Innymi słowy: jedź raczej w podróż dookoła świata zamiast kupować nowe ultraszybkie auto. Badania dowodzą, że w przeciwieństwie do dóbr materialnych, które szybko się nudzą, przyjemne doświadczenia ekscytują nas dłużej, bo dłużej zostają w naszej pamięci.

2 Pomagaj raczej innym niż sobie

Wydawanie pieniędzy w celu osiągnięcia celów prospołecznych daje więcej szczęścia niż inwestowanie w siebie. Raport dowodzi, że materialne wspieranie bardziej potrzebujących buduje relacje społeczne między darującym a obdarowanym, co prowadzi do silnego odczuwania szczęścia przez darującego.

3 Kupuj wiele małych przyjemności zamiast kilku większych

Poczucie szczęścia jest silniej związane z częstotliwością dobrych zdarzeń niż ich nasileniem. Chodzi o naszą skłonność do przyzwyczajania się do dobrego, która zabija radość z tego, co mamy. Stąd właśnie wniosek autorów: „jedna przejażdżka na karuzeli tygodniowo da nam więcej szczęścia niż jedna w roku jazda na rollercoasterze!”

4 Mniej wydawaj na ubezpieczenia

Podczas gdy nasza zdolność szybkiego oswajania rzeczy dobrych jest złą wiadomością, dobra jest taka, że równie szybko oswajamy się z rzeczami złymi. Stąd wniosek: nie opłaca się wydawać pieniędzy na wiele różnych ubezpieczeń,bo i bez odszkodowania szybko poradzimy sobie z utratą ukochanej kolii czy samochodu.

5 Płać teraz, korzystaj potem

Innymi słowy — rób odwrotnie, niż radzi ci twój bank, oferując kartę kredytową: „korzystaj teraz, zapłać potem”. Powód? Przyjemność odłożona w czasie jest mniej intensywna niż przeżywana od razu, dzięki temu daje poczucie szczęścia przez dłuższy okres. Być może doświadczyliście już tego podczas zakupów wymarzonej „rzeczy” w sklepie internetowym: świadomość, że przyjemność już do was idzie, daje szczęście dłużej, niż gdybyście dostali ją od razu.

6 Sprowadzaj marzenia na ziemię

Nasze marzenia o tym, co moglibyśmy mieć lub kim moglibyśmy być, oddalają nas od tego, co mamy teraz i co teraz moglibyśmy mieć lub kim być. Gdy marzenie o nowym, pięknym domu nad jeziorem nie daje ci spokoju, postaraj się wyobrazić sobie ten dom bardziej przyziemnie: kłopoty z ogrzewaniem zimą, pająki na ścianach wiosną, gryzące komary latem. To sprawi, że nie będziesz upatrywał szczęścia w tym, co może nadejść, ale bardziej skupisz się na tym, co już masz.

7 Uważaj na porównywarki cen

Autorzy raportu podsumowują tę poradę krótko: porównywanie cen produktu, który chcesz kupić, oddala cię od cząstkowego szczęścia, jakie miałbyś, kupując go od razu w miejscu, które wybrałeś.

8 Słuchaj innych zamiast jedynie siebie

Do pełnej satysfakcji nie wystarczy po prostu wybrać samochód marzeń i go kupić. Zakup lepiej poprzedzić poznaniem opinii innych. Dzięki temu, jeżdżąc tym autem, będziesz lepiej wiedział, dlaczego ono tak bardzo ci się podoba.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Druś

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Po godzinach / Osiem sposobów na szczęśliwe zakupy