Osłabienie dolara osłabiło też azjatyckie giełdy

Przemek Barankiewicz
opublikowano: 26-04-2002, 08:52

Na azjatyckich giełdach tydzień zakończył się spadkami. Tym razem ich powodem było poważne wzmocnienie walut na kontynencie, co zmniejsza opłacalność eksportu. Zniżkowały więc kursy akcji największych eksporterów Japonii i Korei.

W Tokio spadkom przewodziły papiery producentów aut, którzy aż 90 proc. swojego zysku operacyjnego wypracowują na eksporcie do USA. Mocna przecena dotknęła też akcje farmaceutycznego Shionogi, bo amerykańskie władze na razie nie zaaprobowały czołowego leku spółki. Aż 6 proc. stracili udziałowcy Japan Telecom po planach ograniczenia inwestycji i redukcji kosztów operatora.

Silny won doprowadził do spadków w Seulu. Po 2-3 proc. spadły kursy Samsung Electronics i Hyundai Motor. Wyjątkiem były papiery linii Korean Air, która znacznie poprawiła wyniki kwartalne.

Do spadków na Tajwanie przyczynił się Asustek, największy na wyspie producent płyt głównych. Spółkę dotknęła obniżka rekomendacji przez banki ING i UBS Warburg.

ONO

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemek Barankiewicz

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Tematy

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Osłabienie dolara osłabiło też azjatyckie giełdy