Czytasz dzięki

Ostateczna korekta cen jeszcze przed nami

Agnieszka Zielińska
opublikowano: 02-06-2009, 00:00

Prezentowaliśmy już mapę cen transakcyjnych, opracowaną przez firmę Emmerson, dla Warszawy i Krakowa. Dziś kolej na wrocławski rynek mieszkaniowy.

Najdrożej w stolicy Dolnego Śląska to 8 tys. za mkw.

Prezentowaliśmy już mapę cen transakcyjnych, opracowaną przez firmę Emmerson, dla Warszawy i Krakowa. Dziś kolej na wrocławski rynek mieszkaniowy.

Najdroższą wrocławską dzielnicą jest Stare Miasto. W 2008 r. za lokal w tym rejonie trzeba było zapłacić średnio 8 tys. zł za mkw. W trzech kolejnych dzielnicach: Krzyki, Fabryczna i Śródmieściu mieszkania kosztują nieco powyżej 6 tys. zł za mkw. Najtańszą dzielnicą Wrocławia pozostaje Psie Pole. Mieszkanie można tu kupić za około 5,8 tys. zł za mkw.

Różnice w Śródmieściu

Informacje o cenach transakcyjnych mieszkań w stolicy Dolnego Śląska zawiera opracowanie przygotowane dla "Pulsu Biznesu" przez ekspertów działu badań i analiz firmy Emmerson. Powstało na podstawie danych z aktów notarialnych zebranych przez rzeczoznawców majątkowych. Dzięki temu można poznać średnie ceny transakcyjne nie tylko w poszczególnych dzielnicach Wrocławia, ale również na konkretnych osiedlach.

Podobnie jak w Warszawie i Krakowie, także we Wrocławiu największe różnice między ceną ofertową i zawartą w transakcji występują w ścisłym centrum — widełki cenowe w Śródmieściu wynoszą ponad 1,2 tys. zł za mkw.

W pozostałych dzielnicach rozbieżności są mniejsze. Na Starym Mieście i w dzielnicy Krzyki wynoszą około 850 zł za mkw.

— Na Starym Mieście różnica była mniej widoczna ze względu na znacznie wyższe ceny w tej okolicy. W dzielnicy Fabryczna było to 790 zł za mkw. Na najtańszym Psim Polu odnotowaliśmy najmniejsze rozbieżności, około 509 zł za mkw. — zdradza Szymon Jungiewicz, dyrektor działu badań i analiz firmy Emmerson.

Niewiadoma

Dane uzyskane przez spółkę potwierdzają spadek cen. W najdroższej dzielnicy Wrocławia (Stare Miasto) średnia cena transakcji w pierwszych czterech miesiącach 2009 r. była niższa o 22 proc. w porównaniu do uśrednionej ceny transakcyjnej dla tej dzielnicy w 2008 roku. Co spowodowało tak dużą różnicę?

— W odróżnieniu od 2008 r., nie odnotowywano transakcji przekraczających 10 tys. zł za mkw. W pozostałych dzielnicach spadek cen był mniejszy, ale wciąż odczuwalny i wahał się w przedziale od 4 do 9 proc. — ocenia Szymon Jungiewicz.

Podkreśla, że spółka wciąż zbiera dane, więc wkrótce może się okazać, że spadki cen będą dużo większe.

okiem EKsperta

Jarosław Mikołaj Skoczeń, telewizja internetowa TVM2

Najwyższe ceny odnotowano na willowych osiedlach Zacisze i Zalesie w dzielnicy Śródmieście, gdzie nie dochodzi do dużej liczby transakcji, ale jeżeli się zdarzają, to ceny są wysokie. Podobnie jest na Starym Mieście i nowo budowanych osiedlach Wojszyce (Krzyki) i Oporów (Fabryczna). Na drugim biegunie są lokale na obrzeżach i w wielkopłytowych blokowiskach. Najniższe ceny są w Brochowie (Krzyki); Popowicach (Fabryczna) i Zakrzowie (Psie Pole).

okiem EKsperta

Szymon Jungiewicz

dyrektor działu badań i analiz firmy Emmerson

Na podstawie danych zebranych przez rzeczoznawców majątkowych pracujących dla Emmerson Evaluation mogliśmy obliczyć

nie tylko średnie ceny

transakcyjne dla poszczególnych dzielnic Wrocławia,

ale również dla konkretnych osiedli. Bardzo duża baza

danych, licząca ponad

1,7 ,. rekordów sprawia,

iż wyniki są w pełni wiarygodne. Dzięki wizualizacji łatwiej i szybciej można dostrzec najatrakcyjniejsze osiedla w danej dzielnicy,

jak i osiedla, w których za mieszkanie zapłacimy mniej niż wskazuje na to średnia cena w dzielnicy.

Mapa ukazuje ponadto

realną wartość mieszkań własnościowych

w danej lokalizacji,

wskazuje też najbardziej atrakcyjne, więc

prezentuje faktyczne preferencje mieszkaniowe nabywców. Najdroższą i najbardziej

poszukiwaną lokalizacją jest — podobnie jak w innych

polskich miastach — Stare

Miasto. Tu nie ma zaskoczenia, mieszkania w historycznych rejonach polskich

miast należą do najdroższych.

Średnia cena transakcyjna na wrocławskiej starówce

wyniosła blisko 8 tys. zł za mkw. Jednocześnie można kupić tutaj mieszkanie za około 11 tys. zł za mkw. Drugie preferowane miejsce w stolicy Dolnego Śląska to dzielnice Krzyki i Fabryczna.

4-8

tys. za mkw. Najdroższe mieszkania w dzielnicy Fabryczna zlokalizowane są w rejonie ulicy Graboszyńskiej.

4-9

tys. za mkw. To druga pod względem wielkości cen dzielnica po Starym Mieście i Śródmieściu.

7-11

tys. za mkw. Tyle kosztują mieszkania w dzielnicach Śródmieście i Stare Miasto. Ta ostatnia lokalizacja jest najdroższa we Wrocławiu.

4-7

tys. za mkw. Psie Pole to najtańsza dzielnica stolicy Dolnego Śląska.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Agnieszka Zielińska

Polecane