Ostatni dzwonek na konkursy z POPC

opublikowano: 10-06-2018, 22:00

Ponad ćwierć miliarda złotych na realizację e-usług mogą zdobyć beneficjenci w dwóch ogłoszonych niedawno konkursach. Więcej szans nie będzie.

Od 30 maja instytucje mogą składać wnioski w dwóch konkursach organizowanych przez Centrum Projektów Polska Cyfrowa (CPPC). Na najlepsze projekty czeka dofinansowanie do ich realizacji ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości nawet 100 proc. wszystkich kosztów kwalifikowanych. Na zwycięzców czeka łącznie 264 mln zł. Wnioski mogą składać m.in. jednostki administracji rządowej i podmioty im podległe.

Wanda Buk, szefowa CPPC, zachęca instytucje to składania wniosków w celu pozyskania finansowania projektów związanych z e-administracją, tym bardziej, że to już ostatnie konkursy z tego obszaru w ramach POPC.
Zobacz więcej

Ostatnie tango z POPC:

Wanda Buk, szefowa CPPC, zachęca instytucje to składania wniosków w celu pozyskania finansowania projektów związanych z e-administracją, tym bardziej, że to już ostatnie konkursy z tego obszaru w ramach POPC. Fot. Marek Wiśniewski

W pierwszym z konkursów eksperci CPPC czekają na ciekawe projekty z zakresu cyfryzacji procesów back-office w administracji rządowej. Cel: modernizacja i przyspieszenie pracy instytucji, zwiększenie wydajności i ułatwienie wymiany informacji. Dzięki automatyzacji, procesy decyzyjne mają być szybsze i bardziej bezbłędne. Poprawić się też mają bezpieczeństwo i wygoda w dostępie do danych. Nabór projektów w tym konkursie trwa do 31 października 2018 r. Do rozdysponowania jest 89 mln zł.

Drugi konkurs wyłoni najlepsze projekty w zakresie wysokiej dostępności i jakości e-usług publicznych. Nabór prowadzony jest w dwóch rundach, a wnioski możnaskładać w terminach od 30 maja 2018 r. do 15 czerwca 2018 r. (pierwsza runda) i od 16 czerwca 2018 r. do 30 września 2018 r. (druga runda). Kwota przeznaczona na dofinansowanie projektów w tym konkursie to 175 mln zł.

Wśród projektów, które otrzymały dofinansowanie w poprzednich edycjach konkursów, organizowanych przez CPPC, są między innymi OMNIS, tworzony przez Bibliotekę Narodową, czy projekt Przestrzenne dane statystyczne w systemie informacyjnym państwa, realizowany przez GUS. OMNIS ma pozwolić m.in. na przeglądanie zasobów wszystkich bibliotek w Polsce, z dowolnej placówki bibliotecznej, w systemie. Natomiast projekt GUS-u prezentuje dane statystyczne w formie wizualnej np. jako mapy czy wykresy. Dzięki niemu otwierający działalność przedsiębiorca będzie mógł sprawdzić na intuicyjnej mapie, czy w wybranym miejscu liczba klientów pozwoli mu osiągnąć sukces.

Trwające obecnie konkursy są ostatnimi w ramach drugiej osi POPC, czyli związanymi z cyfryzacją państwa. Łączna kwota alokacji na tę oś wynosiła ok. 4 mld zł. Do tej pory podpisano umowy z beneficjentami za około 2,5 mld zł. Instytucje będą mogły się jeszcze ubiegać o dofinansowanie z POPC małych i szybkich projektów w trybie tzw. „szybkiej ścieżki”. © Ⓟ

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Grzegorz Suteniec

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu