Ostatni dzwonek na zakupy ze wsparciem

04-07-2016, 22:00

Mieszkanie dla Młodych: potencjalni nabywcy zarezerwowali już 80 proc. funduszy z programu na przyszły rok

Rządowy program Mieszkanie dla Młodych wygaśnie w 2018 r. Tegoroczna pula pieniędzy wyczerpała się już w marcu. Kupujący mogli rezerwować fundusze z budżetu przeznaczonego na przyszły rok, jednak z 373 mln zł dostępnych zostało już tylko 20 proc. — Na dofinansowanie w ramach MdM na 2017 r. przewidziano 730 mln zł, z tego aż 373 mln zł można rezerwować w tym roku. Ze względu na popularność programu fundusze bardzo szybko przydzielane są nabywcom mieszkań. To zatem ostatnia szansa dla szukających własnego M z rządowym wsparciem. Z naszej oceny wynika, że już w lipcu wszystkie pieniądze możliwe do przydzielenia w 2016 r. się skończą — mówi Joanna Chojecka, dyrektor ds. sprzedaży w Grupie Robyg.

LAWINOWY POPYT:
Zobacz więcej

LAWINOWY POPYT:

Po wyczerpaniu budżetu MdM na 2017 r. prawdopodobnie dojdzie do szybkiego przyrostu chętnych do skorzystania z funduszy na 2018 r. Umożliwiają to założenia programu, zgodnie z którymi pieniądze są wypłacane na koniec transakcji, a więc w momencie oddania budynku do użytkowania — mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park. ARC

Pomoc na starcie

Program Mieszkanie dla Młodych przewidziano na lata 2014-18. Na każdy rok zaplanowano inny budżet. W 2014 r. wykorzystano około 35 proc. funduszy, w 2015 r. nieco ponad 70 proc., a w 2016 r. wystarczyło 3,5 miesiąca, by wyczerpały się w całości. Wciąż można rezerwować pieniądze przeznaczone na lata 2017-18.

— Warunek jest jeden — lokal musi zostać w tych latach wydany właścicielowi. Istnieje jednak limit ograniczający możliwość składania wniosków o dopłaty. Zgodnie z przepisami, przed początkiem danego roku może zostać zarezerwowana tylko połowa budżetu, dlatego w 2017 r. wnioski będą przyjmowane do kwoty 373 mln zł — tłumaczy Tomasz Wilczek, dyrektor generalny RED Real Estate Development. Według ekspertów, fundusze na przyszły rok mogą się skończyć w każdej chwili. — Jeśli ktoś chce zaoszczędzić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, z decyzją o zakupie nieruchomości warto się pospieszyć — radzi Łukasz Pietura, doradca finansowy Expandera. Osoby, które zamierzają skorzystać z rządowego dofinansowania, muszą pamiętać o obowiązujących limitach wielkości mieszkania i stawki za metr kwadratowy. — Powierzchnia nie może przekraczać 75 mkw. Przy trójce dzieci wzrasta o 10 mkw. Ograniczenie dotyczy również ceny. Należy jednak uważnie podejmować decyzję. Mieszkania mieszczące się w limicie Mieszkania dla Młodych to rzadkość — mówi Roma Peczyńska, menedżer marketingu Red Parku, poznańskiego osiedla, które oferuje mieszkania w programie MDM.

Potwierdzają to informacje Narodowego Banku Polskiego i Banku Gospodarstwa Krajowego. Według najnowszych danych, wśród 16 miast wojewódzkich najmniej nowych mieszkań w MdM jest w Opolu (2,4 proc.) i w Warszawie (9,7 proc.). Nieco lepiej jest w Łodzi (11,8 proc.) i Wrocławiu (16,2 proc.). Najwięcej lokali objętych MdM-em można kupić w Zielonej Górze (93,6 proc.), Kielcach (78,3 proc.) i Białymstoku (67,2 proc.).

Czas na zmiany

Na co powinien się szykować rynek nieruchomości po wyczerpaniu budżetu MdM na 2017 r.?

— Prawdopodobnie dojdzie do szybkiego przyrostu chętnych do skorzystania z funduszy na 2018 r. Umożliwiają to założenia programu, zgodnie z którymi pieniądze są wypłacane na koniec transakcji, a więc w momencie oddania budynku do użytkowania. Na osiedlu Alpha Park w Warszawie oferujemy duży wybór mieszkań, które mieszczą się w budżecie MdM na 2018 r. Lokale mają od 35 do 64 mkw. — mówi Teresa Witkowska, dyrektor sprzedaży osiedla Alpha Park. Zgodnie z zapowiedzią rządu, po wygaśnięciu programu MdM kupujący będą mogli skorzystać z innego projektu wsparcia — Mieszkanie Plus. Trwają prace nad jego ostatecznymi założeniami.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Anna Gołasa

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Inne / Ostatni dzwonek na zakupy ze wsparciem