Ostatni tydzień na przesłanie PIT-11

opublikowano: 21-02-2013, 00:00

Resort finansów zachęca płatników, aby papierową informację o rocznych dochodach pracowników zamienili na e-PIT.

Już tylko kilka dni mają pracodawcy na przekazanie swoim pracownikom informacji o ich ubiegłorocznych dochodach. W tym samym czasie muszą te same dane przekazać urzędom skarbowym właściwym dla miejsca zamieszkania. Informację tę, sporządzoną na formularzu PIT-11, należy przekazać do końca lutego.

Dla pracownika stanowi ona podstawę do złożenia rocznego zeznania i rozliczenia podatkudochodowego od osób fizycznych. Pracodawca podaje w niej wysokość osiągniętych u niego przychodów, kosztów uzyskania przychodów, a w konsekwencji dochodu do opodatkowania oraz kwoty zaliczek pobranych w ciągu roku.

Jest tam także miejsce na potrącane i odprowadzane przez płatnika składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne pracownika, które także uwzględnia się w rocznym PIT. Pracownik, który nie otrzyma PIT-11, nie jest zwolniony z obowiązku złożenia rocznego zeznania. W takim przypadku powinien on zwrócić się do pracodawcy o wydanie tego dokumentu.

Płatnicy nie mogą odmówić, jest to ich obowiązek.Jeżeli jednak wciąż będą z tym zwlekali, powinni liczyć się z interwencją urzędu skarbowego, do którego podatnik ma prawo zwrócić się z takim problemem. Formularzy nie trzeba wręczać osobiście ani wysyłać pocztą. Ministerstwo Finansów (MF) wręcz nakłania płatników, aby ze wspomnianych obowiązków wywiązali się w sposób wygodny i bezkosztowy — jak to określa, czyli drogą elektroniczną, przez internet.

MF podkreśla, że ta forma przesyłania informacji i deklaracji ma coraz więcej zwolenników. W 2011 r. było ponad dwa miliony elektronicznych PIT-11, a rok temu przesłano ich ponad cztery miliony.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu