Ostatnia szansa dla motoryzacji i opakowań

Sylwester Sacharczuk
opublikowano: 02-06-2011, 15:11

Od 20 czerwca firmy mogą aplikować o kredyt technologiczny. Po zmianie zasad ma być łatwiej.

Przed firmami z wielu branż inwestujących w innowacyjne technologie pojawia się możliwość, jakiej już nie będą miały — kredyt technologiczny. Po wprowadzeniu nowych, bardziej przyjaznych, przepisów odświeżone działanie 4.3 Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka ma cieszyć się znacznie większym zainteresowaniem. Nowe prawo weszło w życie 23 maja, a wnioski o kredyt będą przyjmowane od 20 czerwca. Przyjrzeć mu się powinny m.in. firmy z branży motoryzacyjnej.

— Po zmianach kredyt jest ciekawą alternatywą finansowania inwestycji dla małych i średnich firm z tej branży, przede wszystkim produkujących podzespoły lub świadczących usługi dla dużych rynkowych graczy. Producenci komponentów mają wysokie szanse na pozyskanie kapitału w ramach tego programu — mówi Beata Tylman, starszy menedżer w Deloitte.

Z kolei Jakub Bursa, ekspert z SAS Advisors, uważa działanie 4.3 za ostatni dzwonek dla małych firm z branż opakowań.

— Kwota wsparcia, czyli 4 mln zł, które mogą zostać umorzone, to suma idealna przy niższych inwestycjach typu linia do produkcji butelek czy innych niewielkich elementów. O takiej pomocy powinny pomyśleć także małe firmy z branż chemicznej i farmaceutycznej, które planują innowacje. Dzięki temu mogą poszerzyć produkcję i zyskać nowoczesne maszyny. Dla firm z tych branż kredyt technologiczny jest właściwie ostatnią szansą na unijne wsparcie. Trzeba z niej korzystać — mówi Jakub Bursa.

Działanie jest skierowane tylko do firm z sektora MŚP. Czeka na nie 290 mln EUR (1,16 mld zł). Przedsiębiorcy mogą przeznaczyć te pieniądze na zakup nowej lub wdrożenie własnej technologii, która unowocześni produkcję lub usługi. Atrakcją kredytu technologicznego jest to, że nawet 70 proc. kwoty podlega umorzeniu. Dotychczas z 336 mln EUR przeznaczonych na to działanie rozdysponowano jedynie 45 mln.

Fot. Bloomberg
Fot. Bloomberg
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Sylwester Sacharczuk

Polecane