Ostatnie dni akcji PIT za 2013 r. dla ryczałtowców

opublikowano: 30-01-2014, 00:00

Ryczałtowcy kończą już rozliczenia ubiegłorocznego podatku. Niektórzy złożą dwa zeznania. Wtedy przysługuje im więcej ulg.

Część podatników ma już niewiele czasu na złożenie zeznania podatkowego za 2013 r., bo do najbliższego piątku, 31 stycznia. To termin dla osób, które rozliczają swoją działalność gospodarczą ryczałtem ewidencjonowanym. Jeśli jednocześnie osiągali dochody z innych źródeł, np. pracy etatowej, złożą jeszcze jedno zeznanie, ale na to mają czas do końca kwietnia.

Zasadą jest, że zryczałtowanych przychodów nie łączy się z innymi. Podstawowym formularzem dla ryczałtowców jest PIT-28. Składają je wyłącznie indywidualnie, bo nie mogą wspólnie rozliczać się z małżonkami ani z samotnie wychowywanymi dziećmi. Ograniczenia są także w korzystaniu z ulg podatkowych. Ryczałtowcy mogą dokonywać wielu odliczeń, w większości takich, jakie przewidziano dla podatników rozliczających się na zasadach ogólnych (według skali podatkowej). Nie przysługuje im np. prorodzinna ulga na wychowanie dzieci, ale mają prawo do odpisania od przychodów wydatków na użytkowanie internetu. Zasady korzystania z ulgi na internet zostały zmienione. W składanych właśnie zeznaniach będzie ona rozliczana po raz pierwszy według nowych reguł, mniej korzystnych od dotychczasowych. Po zmianach odliczenia są możliwe tylko w dwóch latach kolejno po sobie następujących — pod warunkiem że podatnik w okresie poprzedzającym te lata nie korzystał z ulgi internetowej. Limit wydatków do odliczenia pozostał taki sam (760 zł). Podatnicy na ryczałcie ewidencjonowanym odliczają też np. straty z lat ubiegłych i składki na ubezpieczenia społeczne i zdrowotne. Po raz drugi też mają możliwość odliczenia od przychodu wpłat na indywidualne konta zabezpieczenia emerytalnego. Ten nowy przywilej wprowadzono od 2012 r. Każda ulga wymaga wypełnienia załączników, w których wykazuje się szczegółowe wyliczenia odpisów. Ryczałtowiec, który uzyskał także dochody wymagające złożenia osobnego zeznania do 30 kwietnia 2014 r., może dokonać ulgowych odliczeń w PIT-28, jeśli z tych samych tytułów nie uwzględni ich w rozliczeniu podatku dochodowego niemającego formy zryczałtowanej. Przed rokiem PIT-28 złożyło 543300 osób.

Wzory formularzy są dostępne na stronie internetowej Ministerstwa Finansów (www.finanse.mf.gov.pl). Resort zachęca do korzystania z systemu e-Deklaracje i rozliczenia się przez internet. Dowodem złożenia zeznania drogą elektroniczną jest Urzędowe Poświadczenie Odbioru, traktowane na równi z dowodem nadania listu poleconego czy potwierdzeniem złożenia deklaracji w urzędzie skarbowym. W przypadku popełnienia błędu w formularzu w ten sam sposób, czyli elektronicznie, składa się również korektę e-deklaracji.

PIT-16A od kartowiczów
Osoby na karcie podatkowej muszą złożyć do 31 stycznia deklarację o wysokości składki na ubezpieczenie zdrowotne, zapłaconej i odliczonej od karty podatkowej w 2013 r. To jednostronicowy druk PIT-6A. Składki podaje się dla poszczególnych miesięcy.
Uwaga — jeżeli w ubiegłym roku podatnik w którymś miesiącu nie opłacił składki, nie może jej uwzględnić w deklaracji PIT-16A. Do tego formularza nie dołącza się żadnych załączników ani dokumentów.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Iwona Jackowska

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu