Ostatnie fajerwerki inwestycyjne

opublikowano: 01-07-2014, 00:00

Wielkie projekty trafią do trzech stref. W rolach głównych wystąpią Nemex, SuperDrob, Pini Polonia Uno i Bosch

W specjalnych strefach ekonomicznych (SSE) nie rozpoczęły się jeszcze wakacje. Spółki pracują i wydają zezwolenia, niektóre czekają jeszcze na zielone światło z Ministerstwa Gospodarki i dopiero w najbliższych dniach poinformują o nowych projektach.

Zobacz więcej

W kierowanej przez Cezarego Tkaczyka starachowickiej strefie w I półroczu było tylko kilka zezwoleń, ale dwa opiewają na ponad 100 mln zł. Nemex, obiecuje co najmniej tysiąc etatów. [FOT. BS] Łódzka strefa, której prezesem jest Tomasz Sadzyński, wydała w I półroczu 36 zezwoleń. Na razie poinformowała o 21 projektach za 756 mln zł dających 885 miejsc pracy. [FOT. DM]

Budowlanka w Świętokrzyskiem…

Świetne wieści płyną z SSE Starachowice. W Połańcu fabrykę elementów prefabrykowanych do budowy domów postawi Nemex, notowana na NewConnect spółka z brytyjskim kapitałem.

— Do końca 2016 r., za półtora roku, spółka chce już zatrudniać tysiąc osób. Być może będzie ich jeszcze więcej. To dowód na to, że gdy tereny są dobrze przygotowane, można ściągnąć wielką inwestycję także do województwa świętokrzyskiego. Nowe programy unijne będą dawały aktywnym gminom taką możliwość — podpowiada Cezary Tkaczyk, prezes SSE Starachowice.

Skąd ten pośpiech

Dzisiaj w Unii Europejskiej weszły w życie przepisy dotyczące pomocy publicznej. Zmienia się mapa pomocy regionalnej. W Polsce — poza wybranymi regionami województwa mazowieckiego, gdzie dopuszczalny poziom pomocy publicznej nieco urośnie, i czterema województwami na wschodzie Polski, gdzie pozostanie bez zmian (50 proc.) — warunki się pogorszą. W województwach dolnośląskim, śląskim i wielkopolskim dopuszczalne wsparcie spadnie z 40 proc. do 25 proc. wartości inwestycji, w kujawsko-pomorskim, lubuskim, łódzkim, małopolskim, opolskim i świętokrzyskim z 50 proc. do 35 proc., a w pomorskim i zachodniopomorskim z 40 proc. do 35 proc.

Poza zmianą wysokości pomocy inne są też przepisy dotyczące programów pomocowych. Polski rząd będzie musiał m.in. notyfikować specjalne strefy ekonomiczne. To oznacza kilka tygodni przymusowej laby w strefach. Zezwoleń nie będą wydawać co najmniej do września. Właśnie dlatego pierwsze półrocze tego roku było dla specjalnych stref ekonomicznych rekordowe. Np. krakowska wydała 45 zezwoleń na 1,5 mld zł nakładów, tarnobrzeska — 39 na 1,81 mld zł, a katowicka — 38 zezwoleń na ponad 2 mld zł!

O tym, że SuperDrob przyczyni się do umocnienia naszej świeżo zdobytej pozycji lidera w produkcji drobiu w UE, informowaliśmy w kwietniu. Poza inwestycjami w zakład przetwórczy, spółka planuje budowę własnych ferm.

Spółka nie odpowiedziała wczoraj na pytania „PB” o szczegóły projektu.

…mięso w Łódzkiem...

Bardzo duże zezwolenie wydała także łódzka strefa. Chodzi o projekt SuperDrobu, który do końca 2018 r. wybuduje w Koluszkach zakład za 140 mln zł. Zatrudnienie znajdzie aż 650 osób. „PB” informował o planach spółki w kwietniu. Wczoraj łódzka strefa poinformowała o wydaniu pięciu innych zezwoleń, w tym dla jeszcze jednej spółki mięsnej. Chodzi o Pini Polonia Uno, która zainwestuje 103,5 mln zł w Kutnie w zakład przetwórstwa mięsa wieprzowego zatrudniający 200 osób.

Kolejne firmy, które inwestują w ŁSSE, to: Cornette Underwear w Sieradzu (produkcja bielizny, 0,5 mln zł inwestycji, 70 etatów, utrzymanie 226 miejsc pracy), Delia Cosmetics Distribution w Łodzi (produkcja kosmetyków pielęgnacyjnych, 12,5 mln zł, 15 pracowników, utrzymanie 74 etatów), Interprint w Ozorkowie (papier dekoracyjny, 33,5 mln zł, 15 etatów, utrzymanie 200) i Sirmax Polska (materiały termoplastyczne, 12,5 mln zł, 10 etatów, utrzymanie 60).

...Niemcy we Wrocławiu…

W ostatnią sobotę zezwolenie na działalność w Wałbrzyskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej Invest-Park otrzymał także Bosch, który ma we Wrocławiu fabrykę układów hamulcowych.

— Firma zainwestuje 50 mln zł w rozbudowę zakładu oraz centrum badawczo-rozwojowe. Stworzy 252 etaty i utrzyma 659 miejsca pracy — mówi Barbara Kaśnikowska, prezes Wałbrzyskiej SSE. Christian Kolzem, dyrektor wrocławskiej fabryki, zapowiadał pod koniec maja, że zakład stanie się ośrodkiem kompetencyjnym dla globalnych działań dywizji Bosch Chassis Systems Control.

…Polacy na Podlasiu

Natomiast Suwalska SSE powiększyła właśnie liczbę wydanych w tym roku zezwoleń z 10 do 16 (przez cały 2013 r. wydała ich 10). Reinwestować będzie Padma Art, producent kartonów wykorzystywanych do ramek, dostawca firmy IKEA. Spółka stworzy 11 etatów, ale utrzyma w Suwałkach 393. Do strefy w Gołdapi wejdą: Kensus, producent wyrobów metalowych (10,5 mln zł, 30 etatów), i Comaxel, producent elementów z tworzyw sztucznych na bazie tworzywa prepreg (1,7 mln zł, 8 etatów).

W Suwałkach fabrykę zbuduje Miranda, spółka z branży metalowej (10 mln zł, 15 etatów). 4 mln zł zainwestuje w produkcję pelletu Eko-En-El. Crispi wyda 2,8 mln zł w zakładzie produkującym lody.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu