Ostra zima im nie straszna

Marcin Goralewski
opublikowano: 09-05-2006, 00:00

Zarząd podliczył pierwszy kwartał i zapowiedział wzrost zysku netto w całym roku do 115 mln zł. Będą nowe inwestycje.

Do końca roku zarząd Pfleiderer Grajewo, notowanego na giełdzie producenta płyt wiórowych, ma opracować strategię na lata 2007-11. Już dziś z wypowiedzi zarządu firmy można odgadnąć zarys planów. Zamiary inwestycyjne prawdopodobnie będą dotyczyły geograficznego rozszerzenia skali działalności oraz wprowadzenia nowych produktów.

Nie tylko panele

— Interesuje nas obecność w krajach bałkańskich, byłych republikach radzieckich. W przypadku produktów analizujemy różne pomysły — mówi Paweł Wyrzykowski, prezes Pfleiderer Grajewo.

Wcześniej mówiło się o produkcji np. paneli podłogowych.

— Rzeczywiście panele to jedna z ciekawszych opcji. Chcemy uniezależnić się od sektora meblowego — odpowiada prezes Pfleiderer Grajewo.

Obecnie spółka realizuje ambitny program inwestycyjny. Na początku trzeciego kwartału przyszłego roku w Grajewie ma ruszyć nowa fabryka płyt MDF. W kwietniu rozpoczęła się już w Rosji produkcja płyty laminowanej.

— Na razie kupujemy płytę surową i ją przerabiamy. W trzecim kwartale będziemy produkować ją już samodzielnie — mówi Paweł Wyrzykowski.

Tegoroczne przychody ze sprzedaży produktów przez rosyjską spółkę szacowane są na 20 mln EUR. W 2008 r. mają wzrosnąć do 80 mln EUR.

Prospan i polityka

— Jako jedyni zostaliśmy dopuszczeni do drugiego etapu procedury sprzedaży 43 proc. akcji Prospanu (Pfleiderer Grajewo posiada pozostałe papiery — przyp. red.). Obawiamy się, że zawirowania na scenie politycznej mogą przedłużyć ten proces. Z naszej strony zrobiliśmy wszystko: złożyliśmy konkretną ofertę — mówi Paweł Wyrzykowski.

Odkupienie udziałów w ciągu najbliższych tygodni jest ważne, bo to jeden z warunków, na których oparto upublicznioną wczoraj prognozę finansową na 2006 r.

— Zakładamy także kurs euro na poziomie 3,90 zł. Po podliczeniu pierwszego kwartału okazało się, że zmiana kursu o 10 groszy powodowała zmianę wyniku finansowego o 2 mln zł rocznie — dodaje prezes Pfleiderer Grajewo.

Grupa zakłada 1,15 mld zł przychodów i 115 mln zł zysku netto. To o 15 proc. i 25 proc. więcej niż w ubiegłym roku. Pierwszy kwartał nie był jednak najlepszy. Zysk netto spadł o 25 proc. (licząc rok do roku), do 14,2 mln zł, choć sprzedaż wzrosła o 10 proc., do 253 mln zł. Gorsza rentowność to efekt m.in. długiej zimy i wzrost cen energii. Zarząd Pfleiderer Grajewo zaproponuje walnemu, aby cały ubiegłoroczny zysk (ponad 90 mln zł) trafił do akcjonariuszy. Tegoroczny też.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Marcin Goralewski

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu