OSTRÓW WYEMITUJE OBLIGACJE KOMUNALNE

Ryszard Gromadzki
opublikowano: 04-07-2000, 00:00

OSTRÓW WYEMITUJE OBLIGACJE KOMUNALNE

12 mln zł uzyskane z emisji będzie przeznaczone na budowę i remont dróg

DROGOWE OBLIGACJE: Środki ze wszystkich emisji są przeznaczone na poprawę infrastruktury drogowej w mieście i tylko w tym aspekcie samorząd Ostrowa je rozważał — twierdzi Mirosław Kruszyński, prezydent Ostrowa. fot. ARC

Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego przyjęła 29 czerwca uchwałę o emisji obligacji gminnych. Emisja będzie opiewała na kwotę 12 mln zł. Środki uzyskane z tej operacji zostaną wykorzystane na budowę i remont dróg na terenie miasta. Nie wiadomo jeszcze, jaki bank będzie obsługiwał emisję.

Tegoroczna emisja obligacji będzie kolejną, czwartą emisją przeprowadzoną przez Ostrów Wielkopolski. Jej łączny wolumen — 12 mln zł, został podzielony na 120 tysięcy obligacji o wartości nominalnej 100 zł każda.

Na remonty i budowy

— Podobnie jak w przypadku poprzednich 3 emisji, pieniądze uzyskane z emisji zostaną przeznaczone na remont i budowę dróg publicznych w mieście. Obligacje zostaną wykupione z dochodów własnych miasta — informuje Mirosław Kruszyński, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Obligacje będą oprocentowane w stosunku rocznym według zmiennnej stopy procentowej, zrelacjonowanej do oprocentowania 52-tygodniowych bonów skarbowych sprzedawanych w czterech kolejnych przetargach zorganizowanych przez Narodowy Bank Polski. Wypłata oprocentowania będzie następować w stosunku rocznym. Czwarta emisja obligacji, podobnie jak poprzednie trzy, będzie miała charakter niepubliczny i zostanie przeprowadzona poprzez skierowanie propozycji nabycia obligacji do indywidualnych inwestorów. Radni nie zdecydowli jeszcze o wyborze banku — agenta emisji.

Obligacje będą 11-letnie, z ostatecznym terminem wykupu w 2011 roku. Ostrów planuje jednak, przedterminowy wykup obligacji do wysokości 6 mln zł w roku 2010, celem ich umorzenia.

Wykup połowy w 2010 r.

Prezydent Mirosław Kruszyński wyjaśnia, że termin emisji i wykupu obligacji ustalono biorąc pod uwagę możliwości finansowe miasta w perspektywie następnych lat oraz ograniczenia, wynikające z zapisów ustawy o finansach publicznych. Przewidywany wcześniejszy wykup obligacji do wysokości 6 mln zł w roku 2010 oraz ostateczny ich wykup w 2011 roku pozwolą utrzymać poziom zadłużenia Ostrowa na poziomie poniżej 15 proc. planowanych dochodów budżetu gminy.

— Dobrze funkcjonujący samorząd powinien dysponować wieloma różnorodnymi instrumentami finansowymi. Fakt trzykrotnej emisji obligacji przez Ostrów dowodzi, że sprawdziły się one jako narzędzie uzyskiwania środków na niezbędne inwestycje, których nie można sfinansować z preferencyjnch kredytów — podsumowuje Mirosław Kruszyński.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Ryszard Gromadzki

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / OSTRÓW WYEMITUJE OBLIGACJE KOMUNALNE