Ostrożna strategia Polwaksu

opublikowano: 06-02-2020, 22:00

Producent parafiny wyznaczył sobie strategiczne cele: zadowoli się przychodami i zyskami znacznie niższymi, niż miał ostatnio

W przyjętej przed kilkoma dniami strategii na lata 2020-22 jasielski Polwax, jeden z liczących się europejskich producentów i dystrybutorów parafin, wytycza sobie kilka celów. Deklaruje m.in., że chce całą produkcję parafin prowadzić tylko w fabryce w Jaśle, by w ten sposób zwiększyć efektywność tego segmentu działalności. Zakład w Czechowicach-Dziedzicach zajmie się produkcją świec i zniczy, tam też — na bazie istniejących zbiorników o łącznej pojemności 8 tys. m sześc. — uruchomione ma centrum logistyczno-magazynowe dla przemysłu chemicznego.

Powrót do giełdowych planów

Ta reorganizacja ma być przynajmniej w części finansowana z pieniędzy, jakie spółka chciałaby pozyskać na rynku. Polwax wraca bowiem do pomysłu wypuszczenia akcji serii E i przystępuje ponownie do prac nad prospektem emisyjnym.

— Pozyskane środki chcemy przeznaczyć na częściową spłatę kredytu inwestycyjnego, a reszta trafi na reorganizację produkcji, w tym także koszty jej przeniesienia do Jasła — potwierdza Leszek Stokłosa, prezes Polwaksu.

Firma zaplanowała też w swojej strategii, że zróżnicuje źródła dostaw surowców, zwiększy sprzedaż produktów przeznaczonych dla przemysłu i będzie kontynuować współpracę z dużymi odbiorcami zniczy i świec. Wytycza sobie również cele stricte finansowe, m.in. restrukturyzację bieżącego zadłużenia oraz osiągnięcie konkretnych przychodów i zysków. W ciągu trzech najbliższych lat długoterminowy dług Polwaksu miałby spaść do 12 mln zł, czyli aż o dwie trzecie.

Miniony rok firma zakończyła bowiem z długiem długoterminowym wynoszącym około 36,2 mln zł. Na koniec 2022 r. przychody spółki miałby wynieść co najmniej 260 mln zł, a jej wynik EBITDA powinien przekroczyć 17 mln zł (zarząd zastrzega jednak, że te założenia nie są prognozami). Wyznaczone poziomy mogą być zaskoczeniem, ponieważ w ostatnich latach Polwax osiągał znacznie lepsze wyniki. Jego sprzedaż w latach 2015-18 wahała się miedzy 278 mln zł a 295 mln zł. Zysk EBITDA bywał nawet dwa razy wyższy niż wytyczony strategiczny cel. Wynosił od 27 mln zł do 34 mln zł.

— 2018 r. zakończył pewną epokę w działalności naszej spółki, w kolejny weszliśmy w bez funkcjonującej wcześniej wieloletniej umowy z naszym głównym dostawcą surowca, czyli Grupą Lotos. To zdecydowanie zmieniło sytuację ekonomiczną — wyjaśnia Leszek Stokłosa.

Dodaje, że firma nie miała już stałej formuły cenowej, ale musiała uczestniczyć w przetargach, a to oznaczało wzrost kosztów zakupu i trudniejszy dostęp do niektórych rodzajów gaczy parafinowych (gacz to surowiec do produkcji m.in. parafin).

— Równocześnie zakończyliśmy współpracę z jednym z głównych odbiorców, co z kolei oznaczało spadek przychodów o około 60 mln zł rocznie — dodaje szef Polwaksu.

Trzecim czynnikiem wpływającym na sytuację spółki była rosnąca podaż parafin głównie z Azji.

Mniejsze ambicje

Jednak strategiczne cele nie wydają się szczególnie ambitne także w odniesieniu do rezultatów, jakie Polwax osiągał w ostatnich miesiącach. Od stycznia do września zeszłego roku przychody spółki przekroczyły 150 mln zł (w ostatnim kwartale 2018 r. wynosiły około 80 mln zł), a EBITDA w tym czasie sięgnęła poziom 19,5 mln zł. Prezes przypomina, że na zysk EBITDA w tym czasie wpływ miało jedno istotne zdarzenie jednorazowe: 20,7 mln zł kar, jakie Polwax naliczył swojemu kontrahentowi, spółce Orlen Projekt.

— Nasza prognoza wydaje się konserwatywna, ale jest oparta na analizach rynku, a wyznaczone cele są adekwatne do dzisiejszej sytuacji rynkowej — uważa Leszek Stokłosa.

W grudniu zeszłego roku Polwax postanowił, że nie będzie kontynuował rozpoczętej już inwestycji, jaką była linia do odolejania rozpuszczalnikowego gaczy parafinowych.

— Natychmiast po przejęciu placu budowy od poprzedniego wykonawcy wraz z zespołem inżynierów z ThyssenKrupp Uhde Engineering Services rozpoczęliśmy prace konserwacyjne i zabezpieczające na okres zimowy. Według zapewnień licencjodawcy przeprowadzone prace skutecznie zabezpieczają wszystkie objęte nimi elementy infrastruktury na rok — deklaruje prezes Polwaksu.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Bartłomiej Mayer

Polecane