Oszczędny jak Polak

PAP
opublikowano: 31-01-2013, 07:02

Pod względem oszczędzania Polacy są lepsi nie tylko od Niemców, Czechów i Słowaków, ale także przewyższają średnią europejską, informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Tak wynika z badania dla ING-DiBa przeprowadzonego w 14 państwach Europy, które było koordynowane przez holenderski oddział TNS.

Według sondażu jedynie 28 proc. Polaków nie zgromadziło żadnych oszczędności, czyli taki sam odsetek co Belgów i Brytyjczyków, którzy jednakże zarabiają kilkakrotnie więcej. Przy czym europejska średnia wynosi 30 proc. (tyle jest też Niemców bez oszczędności, a powyżej średniej są m.in. Czesi – 33 proc. czy Słowacy – 36 proc.).

Jesteśmy też w europejskiej awangardzie patrząc na przyrost oszczędności w ostatnich 12 miesiącach. 41 proc. zadeklarowało, że wartość zaskórniaków jest wyższa niż rok wcześniej. Tu wyprzedzili nas tylko Brytyjczycy i Turcy.

Ten przyrost sugeruje, że Polacy obawiają się przyszłości i robią zapasy, co potwierdzają też inne dane – komentuje socjolog z PAN prof. Henryk Domański. Jak dodaje, słyszymy w mediach, że zbliżają się problemy gospodarcze i chcemy odłożyć na czarną godzinę.

Pieniądze; fot. Grzegorz Kawecki
Pieniądze; fot. Grzegorz Kawecki
None
None
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: PAP

Polecane