Oszczędny sposób nauczania

MAŁGORZATA CZERNECKA dyrektor zarządzający eHRP, współzałożyciel XY Learning Team
opublikowano: 03-09-2012, 00:00

KOMENTARZ

Zwykle szkolenia e-learningowe kojarzy się z ekranami, które pokazują pewne treści, grafikę i interakcje. Ale to tylko jedna z możliwości wykorzystania nowych technologii podczas szkoleń. E-learning ma o wiele szerszy zakres, dlatego firmy, które się nim zajmują, muszą zadbać o rozpowszechnianie wiedzy na temat tego rodzaju kształcenia i wynikających z niego korzyści.

Jest na to dobry czas, bo firmy szukają pomysłów na optymalizację kosztową ze względu na spowolnienie gospodarcze. Rozwiązania e-learningowe mogą być efektywną i skuteczną odpowiedzią na te potrzeby, ale przy spełnieniu określonych warunków: odpowiedniej liczby pracowników, rzetelnej diagnozie potrzeb, odpowiedniem opracowaniu metodycznym szkoleń, łatwych w użyciu narzędziach etc.

Rozwój e-learningu w Polsce zależy od kilku czynników.

Najważniejszym i najczęściej zgłaszanym przez menedżerów HR jest dostęp do rzetelnej, kompleksowej i praktycznej wiedzy o nowych formach szkoleń i sposobach ich wdrażania. Brakuje wiedzy, która byłaby nieskażona komunikatami sprzedażowo-marketingowymi.

Na rozwój e-learningu wpływa też dość uboga oferta firm szkoleniowych. Menedżerowie HR potrzebują też większego wsparcia merytorycznego od firm oferujących tego typu rozwiązania niż w przypadku tradycyjnych form szkolenia pracowników.

Ostatni czynnik to wpływ postępu technologicznego na nasze życie prywatne i zawodowe. Mamy coraz mniej czasu na szkolenia, które trwają dwa lub trzy dni, a programy tylko częściowo odpowiadają naszym potrzebom czy potrzebom pracowników. Tempo pracy narzuca potrzebę szybkiego, ciągłego i dopasowanego do potrzeb dostępu do wiedzy i informacji. Szkolenia wykorzystujące nowe technologie doskonale wpisują się w te oczekiwania. Należy też pamiętać o wchodzeniu na rynek pracy coraz młodszych pokoleń, dla których e-learning i nowe technologie są czymś zupełnie naturalnym.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: MAŁGORZATA CZERNECKA dyrektor zarządzający eHRP, współzałożyciel XY Learning Team

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu