Oszuści wycinani z folii stretch

opublikowano: 06-05-2018, 22:00

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego rozbija gang oszustów podatkowych w obrocie folią stretch. Uczciwe firmy odetchną, ale nie od fiskusa

Jeszcze półtora roku temu przedsiębiorcy handlujący folią stretch skarżyli się na łamach „PB”, że obrót tym towarem jest poważnie zaburzony przez oszustów, których nie ścigają odpowiednie organy państwa. Zgłaszali też, że skarbówka wyciąga ręce po pieniądze uczciwych firm, które nieświadomie wplątały się w relacje z kombinatorami. Przedsiębiorcy dostawali więc w kość z obu stron. Okazuje się, że sytuacja w tej branży zaczyna się poprawiać. Przede wszystkim efekty zaczynają przynosić uszczelniające system podatkowy zmiany prawne (np. jednolity plik kontrolny). Poza tym do akcji skuteczniej wkroczyły organy ścigania.

Fot. Fotolia

Sprzątanie w branży

Funkcjonariusze Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego (ABW) zatrzymali w kilku województwach członków zorganizowanej grupy przestępczej, specjalizującej się w oszustwach podatkowych w obrocie folią stretch. W wyniku działań operacyjnych, zatrzymano sześciu mężczyzn należących do grupy, która na terenie kraju tworzyła sieć fikcyjnych firm, rejestrowanych w tzw. wirtualnych biurach.

Jak poinformował Stanisław Żaryn, rzecznik prasowy ministra koordynatora służb, jako właścicieli i członków zarządów tych „spółek” zgłaszano głównie obywateli Łotwy. „Tak zbudowany łańcuch firm wykorzystywany był do przeprowadzania wielu operacji księgowo-finansowych, skutkujących nieodprowadzaniem podatku VAT. Faktury dokumentujące sprzedaż folii nie odzwierciedlały rzeczywistego przebiegu transakcji” — informuje w komunikacie Stanisław Żaryn. Towar, którym obracali bez płacenia podatków, pochodził z Arabii Saudyjskiej i Zjednoczonych Emiratów Arabskich. Zatrzymanym postawiono zarzuty udziału w zorganizowanej grupie przestępczej oraz dokonywania oszustw podatkowych. Wszystkich aresztowano na trzy miesiące. ABW szacuje, że, z powodu ich działalności, straty skarbu państwa wyniosły co najmniej 18 mln zł. Ustalony przez ABW schemat działania oszustów pokrywa się z relacjami naszych rozmówców z końca 2016 r. Przedstawiciele firm handlujących folią stretch informowali, że oszuści tworzyli łańcuszki firm-słupów, kupowali i sprzedawali folię, a potem znikali bez płacenia podatków. Problemy z fiskusem spadały zaś na uczciwe firmy, nieświadome transakcji z oszustami.

— Strach było handlować folią stretch, bo nie wiadomo było na kogo się trafi i czy nie będzie z tego problemów. Nikt nikomu nie ufał. Od pewnego czasu czujemy zdecydowaną poprawę sytuacji. Teraz można w miarę normalnie działać. Ceny folii ustabilizowały się na realnym poziomie. W naszej branży słychać, że sporo oszustów poznikało. Myślę, że to zasługa nie tylko organów ścigania, ale także niedawnych zmian prawa, takich jak JPK, dzięki któremu skarbówce łatwiej wyłapywać podejrzane transakcje — mówi Mirosław Jędrzejczak, właściciel firmy Panda Import. Potwierdza to Jerzy Martini, doradca podatkowy, którego klientami są firmy z tej branży.

— Przykręcono śrubę oszustom. Skala przekretów się zmniejszyła. To wyraźnie widać, bo branża zaczyna biznesowo odżywać — mówi Jerzy Martini.

Fiskus ciśnie, ile może

Nie znika jednak problem branży z organami skarbowymi. Fiskus ciągle prowadzi wiele postępowań wobec firm, które wdały się, także nieświadomie, w kontakty z nieuczciwymi „przedsiębiorcami”.

— Organy skarbowe nie zmieniły podejścia i żądają od uczciwych firm zapłaty podatków nieodprowadzonych przez oszustów albo bardzo długo nie chcą zwracać VAT. Zamiast od podmiotów naruszających prawo fiskus domaga się pieniędzy od realnego biznesu, gdzie jest majątek — mówi Jerzy Martini. Mirosław Jędrzejczak już od kilku lat nie może doczekać się zwrotu VAT.

— To trwa od 2013 r. Miałem wiele kontroli. Fiskus nie oddaje mi kilkuset tysięcy złotych zwrotu podatku. Aby sprawa się nie przedawniła, wszczęto przeciwko mnie postępowanie karne skarbowe. Jestem wzywany do prokuratury. Mój znajomy, który też niechcący zadał się z oszustem, również ma kolosalne problemy. Skarbówka nie chce mu zwrócić 3 mln zł. Też ma postępowanie karne skarbowe. Nie jest nam łatwo, jeśli chodzi o relacje z fiskusem — mówi Mirosław Jędrzejczak. Folia stretch jest powszechnie stosowana na rynku do owijania i zabezpieczania towarów, np. paczek, przesyłek, pudeł, palet itp.

 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane