"Oszust stulecia" opuści więzienie

DI, PAP
04-09-2014, 17:09

Były makler inwestycyjny Jerome Kerviel, który został skazany za spowodowanie rekordowej straty 4,9 mld euro banku Societe Generale, wyjdzie w poniedziałek z podparyskiego więzienia i zostanie objęty dozorem elektronicznym - poinformował w czwartek jego adwokat.

Kerviel spędził za kratkami prawie pięć miesięcy.

Jerome Kerviel
Zobacz więcej

Jerome Kerviel

Bloomberg

Rzeczniczka sądu apelacyjnego Magali Josse oświadczyła, że od poniedziałku Kerviel będzie mógł swobodnie poruszać się w weekendy i w ciągu dnia w dni powszednie - podała agencja Associated Press. Zgodnie z warunkami o dozorze elektronicznym w tygodniu noce Kerviel będzie musiał spędzać w domu - precyzuje BBC.

W połowie marca sąd kasacyjny w Paryżu podtrzymał wydany w 2010 r. wyrok więzienia dla francuskiego maklera, którego machinacje finansowe doprowadziły w 2008 roku Societe Generale na skraj bankructwa. Kerviel został ostatecznie skazany na pięć lat więzienia, w tym dwa w zawieszeniu.

Następnie jego adwokaci zwrócili się do sądu z wnioskiem o przyznanie dozoru elektronicznego.

Na początku sierpnia sąd zdecydował o dozorze, ale prokuratura odwołała się od tej decyzji. Orzeczenie w sprawie objęcia skazanego dozorem elektronicznych potwierdził w końcu sąd apelacyjny w Paryżu.

Kerviel został uznany za winnego fałszerstwa, nadużycia zaufania i bezprawnego używania służbowego komputera w celu ukrywania dokonanych na przełomie 2007 i 2008 roku transakcji na łączną kwotę blisko 50 mld euro. Makler twierdzi, że Societe Generale nie miało zastrzeżeń do tych kontraktów, dopóki przynosiły one pieniądze.

Kerviel przez rok operował nielegalnie funduszami banku, zanim kontrola wewnętrzna wykryła "oszustwo stulecia".

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: DI, PAP

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Kariera / "Oszust stulecia" opuści więzienie