Otmuchów przejmuje kontrolę nad Odrą

WIS
21-06-2011, 00:00

Do końca sierpnia ZPC Otmuchów zamierza przekroczyć próg 50 proc. w akcjonariacie spółki z Brzegu.

Do końca sierpnia ZPC Otmuchów zamierza przekroczyć próg 50 proc. w akcjonariacie spółki z Brzegu.

Dzięki odkupieniu spółki Colian Investment od Jana Kolańskiego ZPC Otmuchów, giełdowy producent słodyczy i przekąsek, kontroluje obecnie ponad 26 proc. akcji PWC Odra — znanego producenta chałwy z Brzegu. Niedługo przejmie nad nim kontrolę.

Walne Odry podjęło właśnie uchwałę o podniesieniu kapitału zakładowego w drodze emisji 2 mln akcji uprzywilejowanych. Akcje, których cena emisyjna została ustalona na 5 zł za sztukę, obejmie Otmuchów. Ponadto firma odkupi jeszcze spory pakiet akcji od pracowników i emerytów Odry, dzięki czemu do końca sierpnia ma osiągnąć 64-procentowy udział w kapitale zakładowym i 52-procentowy w głosach na WZA.

Na sfinansowanie tych zakupów Otmuchów wyda około 17 mln zł, głównie z kredytów. Na zakup pozostałych akcji Odry zarząd Otmuchowa daje sobie czas do maja 2014 r.

— Decyzja o podwyższeniu kapitału w spółce ZPC Odra i objęciu akcji nowej emisji przez ZPC Otmuchów otwiera nam drogę do pełnej integracji obu spółek. Na początek zainwestujemy w Odrę 10 mln zł, które przeznaczymy głównie na modernizację jej linii produkcyjnych. Docelowo zamierzamy uzyskać 100 proc. udziału w kapitale zakładowym spółki. Obecnie jednak skupimy się na współdziałaniu obu firm i szybkim wykorzystaniu synergii między nimi — mówi Bernard Węgierek, prezes ZPC Otmuchów.

W planach jest m.in. centralizacja zakupów, optymalizacja portfela produktów, optymalizacja zatrudnienia i konsolidacja struktur sprzedażowych. Działania te mają przynieść wielomilionowe oszczędności, które przełożą się na wzrost rentowności łączących się firm począwszy od 2012 r.

Bernard Węgierek podkreśla, że przejęcie Odry ma nie tylko przynieść wzrost przychodów i poprawę rentowności, ale także zwiększyć bezpieczeństwo Otmuchowa. Do tej pory spółka była uzależniona od produkcji na zlecenie i pod markami sieci handlowych. Dzięki przejęciu Odry zyska teraz także spore przychody ze sprzedaży wyrobów markowych, w tym w tzw. handlu tradycyjnym (a więc w niezależnych sklepach spożywczych) za pośrednictwem wielu regionalnych i lokalnych hurtowni.

Połączenie potencjału Odry i Otmuchowa da roczne przychody na poziomie co najmniej 300 mln zł.

— Połączenie obu firm to ruch w dobrą stronę. Przysłuży się do rozwoju każdej z nich. Powstanie z niego średni podmiot, który w celu zapewnienia sobie konkurencyjności powinien myśleć o kolejnych projektach konsolidacyjnych — mówi Marek Przeździak ze Stowarzyszenia Polskich Producentów Wyrobów Czekoladowych i Cukierniczych Polbisco.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WIS

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Otmuchów przejmuje kontrolę nad Odrą