Otwarcie listopada na Wall Street z rekordami

  • DI
opublikowano: 01-11-2021, 23:11

Poniedziałkowa sesja na Wall Street zakończyła się wzrostami, a główne indeksy Dow Jones, S&P 500 i Nasdaq ustanowiły nowe historyczne rekordy. Najlepszą od sierpnia sesję zanotował grupujący małe spółki Russell 2000. Inwestorzy oczekują na decyzję Fedu oraz raport z rynku pracy USA.

Fot. rabbimichoel/Pixabay

Dow Jones Industrial na zamknięciu wzrósł o 0,26 proc., do 35.913,84 pkt. To historyczny szczyt indeksu.

S&P 500 na koniec dnia wzrósł o 0,18 proc., do 4.613,67 pkt. To nowy rekord tego indeksu.

Nasdaq Composite zwyżkował o 0,63 proc. i zamknął sesję na rekordowym poziomie 15.595,92 pkt.

Najlepszą sesję od sierpnia zanotował indeks grupujący małe spółki Russell 2000. Na koniec dnia wzrósł on o 2,65 proc., do 2.358,12 pkt.

Po trudnym wrześniu, w którym S&P 500 spadł o ponad 4 proc., benchmark podskoczył w zeszłym miesiącu o prawie 7 proc. W skali roku S&P 500 wzrósł o ponad 22 proc.

Dow Jones Industrial Average wzrósł w październiku o 5,8 proc. Indeks S&P 500 zyskał 6,9 proc. w zeszłym miesiącu, a Nasdaq Composite wzrósł o 7,3 proc. w październiku. S&P 500 i Nasdaq osiągnęły najlepsze miesiące od listopada 2020 r.

„Naszym zdaniem kluczową historią napędzającą giełdy jest wzmocnienie globalnego ożywienia. Trendy związane z COVID-19 poprawiają się, ale dzięki szczepionkom poprawa po stronie czynników ryzyka w opiece zdrowotnej może znacznie przyspieszyć w 2022 r.” – wskazywał Tom Lee z Fundstrat.

Sezon zysków spółek zdominował październik, nawet przy obawach dotyczących globalnego łańcucha dostaw. Według Refinitiv około połowa spółek z indeksu S&P 500 podała wyniki kwartalne, a ponad 80 proc. z nich przekracza szacunki analityków z Wall Street.

Akcje Tesli, która w zeszłym tygodniu stała się spółką o wartości 1 bln USD, rosły o 2 proc. i dotarły do poziomu 1200 USD.

Akcje spółek korzystających na ożywieniu gospodarczym, takie jak Ford i Occidental Petroleum, szły w górę po 1 proc. i 2,5 proc. odpowiednio.

Harley-Davidson rósł o 7,5 proc. po tym, jak Stany Zjednoczone i Unia Europejska zakończyły spór dotyczący taryf na stal i aluminium.

Notowania Deere rosły o 4,5 proc. Deere osiągnął wstępne porozumienie w sprawie umowy ze strajkującymi robotnikami, uzgadniając sześcioletnią umowę, która zapewni pracownikom wyższe podwyżki i premie oraz zakończy pierwszy strajk w Deere od 35 lat.

Moderna szła w dół o 5,5 proc. Amerykańska Agencja ds. Żywności i Leków (FDA) opóźniła wydanie decyzji o zastosowaniu szczepionki Covid-19 u nastolatków w wieku od 12 do 17 lat, podczas gdy agencja bada, czy zastrzyk zwiększa ryzyko zapalenia mięśnia sercowego. Producent leków podał, że ostateczna decyzja FDA prawdopodobnie nie nadejdzie do stycznia.

W tym tygodniu głównymi wydarzeniami na rynku będą m.in. środowa decyzja amerykańskiej Rezerwy Federalnej o 19.00 czasu polskiego oraz konferencja prasowa prezesa Fedu J. Powellla, a także raport z rynku pracy USA za październik, który zostanie przedstawiony w piątek o 13.30 czasu polskiego.

„Fed jest częścią globalnego ruchu mającego na celu zmniejszenie akomodacyjnego nastawienia w polityce pieniężnej. W pewnym sensie na rynku akcji toczy się gra o to kto pierwszy stchórzy wobec inflacji oraz reakcji banków centralnych” – powiedział Peter Boockvar, CIO w Bleakley.

„Kluczem do raportu z rynku pracy będzie to, o ile wzrośnie inflacja płac i czy wskaźnik aktywności zawodowej w końcu wzrośnie po tym, jak tak wiele osób ostatnio było zmuszonych wrócić na rynek, po usunięciu rozszerzonych zasiłków dla bezrobotnych” - powiedział Jim Paulsen, główny strateg inwestycyjny w Leuthold Group.

Wskaźnik aktywności w przemyśle w USA w październiku spadł do 60,8 pkt. z 61,1 pkt. w poprzednim miesiącu - podał Instytut Zarządzania Podażą (ISM). Analitycy spodziewali się indeksu na poziomie 60,5 pkt.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: WST, PAP

Polecane