Otwarte niebo dla małych samolotów

opublikowano: 24-04-2020, 13:35

Rząd luzuje zakaz startów i lądowań na obszarze Polski. Od 26 kwietnia będą dozwolone loty maszynami posiadającymi do 15 miejsc na pokładzie.

Z powodu pandemii koronawirusa nadal będzie obowiązywał generalny zakaz pasażerskiego ruchu lotniczego na terytorium naszego kraju. W niedzielę 26 kwietnia zakaz lotów zostanie wydłużony do 9 maja. Rada Ministrów ma już gotowy projekt rozporządzenia w tej sprawie i czeka on już tylko na podpis premiera i publikację w Dzienniku Ustaw. 

fot. Marek Wiśniewski

Będzie to już drugie przedłużenie blokady pasażerskiego ruchu lotniczego w naszym kraju. Wszedł on w życie 15 marca a 12 kwietnia został  prolongowany do 25 kwietnia. Rząd jednak postanowił nieco poluzować zakaz, dopuszczając starty i lądowania małych samolotów posiadających maksymalnie 15 miejsc (np. awionetek). „Zmiana ta w większym zakresie umożliwi wykonywanie komercyjnych operacji lotniczych na polskich lotniskach z zachowaniem wszelkich wymogów związanych z przeciwdziałaniem rozprzestrzeniania się zakażeń wirusem SARS CoV-2” - czytamy w uzasadnieniu projektu rozporządzenia.   

Poza małymi samolotami z maksymalnie 15 miejscami pasażerskimi, na naszych lotniskach będą możliwe starty i lądowania tylko w celu przewozu towarów i poczty. Dozwolone są także przyloty z zagranicy obywateli polskich w ramach akcji „lot do domu”. Możliwe są również loty czarterowe ustalone przed 15 marca przez biura podróży oraz loty zarządzone przez premiera. 

Rząd przyznaje, że nie jest możliwe oszacowanie strat finansowych przewoźników lotniczych z powodu utrzymywania zakazu lotów.
 

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jarosław Królak

Polecane