Owsiak: Polska może wejść do strefy euro w 2008-2009 r

opublikowano: 14-01-2004, 16:50

ISB: Polska może znaleźć się w strefie euro w 2008-2009 roku, a wcześniej powinna dobrze przygotować się do tego kroku, uważa Stanisław Owsiak, wybrany w środę na członka Rady Polityki Pieniężnej przez Senat.

“Wydaje mi się, że Polska mogłaby znaleźć się w strefie euro w 2008-2009 roku. Nie jestem zwolennikiem jak najszybszego wejścia tam. Trzeba przygotować się, aby ludność nie cierpiała z powodu szoków” - powiedział Owsiak dziennikarzom

Dotychczasowa strategia RPP zakładała jak najwcześniejsze wejście do Unii Gospodarczo–Walutowej. Prezez NBP Leszek Balcerowicz mówił, że mógłby to być rok 2007.

“Dla nas wyzwaniem będą negocjacje o ERM 2 i kursie wymiany” - powiedział także Owsiak.

Jego zdaniem właściwe byłoby utrzymanie pasma w ERM 2 do +/- 15%, podobnie jak chce tego bank centralny.

System ERM2 jest jednym z warunków konwergencji nominalnej. Obecnie w ramach tego systemu w ciągu 24 miesięcy kurs walut nie może odchylić się o więcej niż 15% od tzw. parytetu centralnego przyjętego w stosunku do euro. Jednak Komisja Europejska zastanawia się nad zawężeniem tego pasma.

Stanisław Owsiak został wybrany w środę do RPP zyskując poparcie 61 senatorów z 89 głosujących. Oprócz niego zostali wybrani senator SLD Marian Noga i wiceminister finansów Halina Wasilewska-Trenkner. Wezmą oni udział dopiero w lutowym posiedzeniu RPP. (ISB)

pk/qk/tom

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Gospodarka / Owsiak: Polska może wejść do strefy euro w 2008-2009 r