Paged wspiera spółki meblarskie

Przemysław Moszumański
opublikowano: 18-07-2001, 00:00

Paged wspiera spółki meblarskie

Włocławskie Fabryki Mebli mają podnieść kapitał o blisko 1,3 mln zł. Akcje obejmie dotychczasowy właściciel 76,67 proc. walorów w firmie — giełdowy Paged.

Włocławskie Fabryki Mebli WEFEM zamierzają na 3 sierpnia zwołać NWZA. Na walnym zostanie podjęta decyzja o podniesieniu kapitału akcyjnego spółki. Emisja pomoże zwiększyć kapitał spółki z 0,5 mln zł do 1,8 mln. WEFEM wyemituje 42 tys. akcji w drodze subskrypcji prywatnej, co w tym przypadku oznaczać będzie, że przejmie je tylko Paged i zwiększy tym samym udziały w WEFEM-ie z 77,67 do 93,24 proc. akcji.

— Inwestycja pozwoli nam na obniżenie kosztów spółki oraz pomoże w spłacie kredytów zaciągniętych przez WEFEM — mówi Stanisław Majewski, wiceprezes Paged.

Kazimierz Moszyński, wiceprezes WEFEM-u, nie chce ujawnić wielkości zadłużenia włocławskiej spółki.

Inne przedsiębiorstwo grupy Paged — Rzeszowskie Fabryki Mebli — otworzyło postępowanie układowe z wierzycielami.

— W tej chwili ustalamy listę wierzycieli. Na pewno dług zostanie rozłożony na raty, ale szczegóły będą dopiero negocjowane — mówi Wojciech Czarniecki, prezes sędziszowskiej spółki.

Zadłużenie Rzeszowskich Fabryk Mebli wynosi obecnie około 4 mln zł. Co ciekawe, do głównych wierzycieli spółki należą sam Paged i okręt flagowy spółki Fabryka Mebli Giętych z Jasienicy, w którym Paged posiada 81,5 proc. akcji. FMG Jasienica jest także współwłaścicielem RFM z Sędziszowa. Firma posiada około 40 proc. akcji podkarpackiej spółki.

— Nasze zadłużenie spowodowane jest trudną sytuacją na rynku meblarskim. W całym sektorze panuje zastój. Poza tym 50 proc. naszej sprzedaży trafia na rynki zagraniczne. Ponieważ złoty wciąż jest zbyt silny, eksport stał się nieopłacalny — wyjaśnia Wojciech Czarniecki.

Paged nie ujawnia strategii dla swoich spółek meblarskich. Jedno jest pewne — opierać się ona będzie na trzech firmach. Flagowym okrętem ma być FMG Jasienica, a do tego dojdą jeszcze RFM i WEFEM.

Giełdowy Paged działa w sektorze drzewnym. W 2000 r. spółka osiągnęła ujemny wynik netto wysokości 8,9 mln zł. Spółka zamknęła również pierwszy kwartał pod kreską. Przychody wyniosły 22 mln zł, a strata netto 3,2 mln zł.

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Przemysław Moszumański

Być może zainteresuje Cię też:

Polecane

Inspiracje Pulsu Biznesu

Puls Biznesu

Puls Inwestora / Paged wspiera spółki meblarskie