Czytasz dzięki

PAIH: inwestycji nie ubywa

opublikowano: 21-04-2020, 22:00

W I kwartale inwestorzy podjęli decyzje o realizacji 11 projektów — tak samo było przed rokiem. Liczba potencjalnych inwestycji jest taka jak rok temu, ale ich wartość — wyższa.

Kiedy epidemia koronawirusa wybuchła w Europie, w Azji się właśnie kończyła. W połowie marca inwestorzy z Chin, Korei i Japonii wrócili do Polski.

Kierowana przez Grażynę Ciurzyńską Polska Agencja Inwestycji i Handlu
ściągnęła w 2019 r. 56 projektów. Po trzech miesiącach tego roku ma ich już na
koncie 11, tyle samo ile rok temu. W toku jest niemal tyle samo inwestycji co
przed rokiem.
Zobacz więcej

DOBRY KWARTAŁ:

Kierowana przez Grażynę Ciurzyńską Polska Agencja Inwestycji i Handlu ściągnęła w 2019 r. 56 projektów. Po trzech miesiącach tego roku ma ich już na koncie 11, tyle samo ile rok temu. W toku jest niemal tyle samo inwestycji co przed rokiem. Fot. Marek Wiśniewski

— Mimo znacznego ograniczenia kontaktów w lutym od połowy marca zauważamy wznowienie zainteresowania przedsiębiorców z tych krajów. Jednocześnie spada liczba zapytań inwestorów z Europy i USA — mówi Jan Kamoji-Czapiński, dyrektor Centrum Inwestycji Strategicznych Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu (PAIH).

Może być lepiej

Przedstawiciel PAIH jest optymistą.

— Zakładamy, że liczba nowych zapytań inwestorów zwiększy się po zakończeniu okresu izolacji w kraju. Liczymy również, że Polska, jako jedno z najatrakcyjniejszych miejsc do inwestowania w Europie, zdobędzie nowe projekty. Będzie to możliwe wskutek ograniczenia zaufania do przerwanych łańcuchów dostaw w Azji. Dzięki temu w perspektywie długoterminowej będziemy mogli zaobserwować wzrost napływu inwestycji — prognozuje Jan Kamoji-Czapiński.

W 2019 r. agencja ściągnęła 56 inwestycji, dzięki którym firmy zainwestują 2,9 mld EUR (wzrost o 36 proc. r/r) i stworzą 11,9 tys. miejsc pracy. Do walki o inwestorów namawia dr Marcin Dudarski, partner zarządzający w firmie doradczej JP Weber, której klientem jest m.in. Hyundai Motor Securities, ramię finansowe koreańskiej grupy przymierzającej się do budowy w Polsce farmy fotowoltaicznej o mocy 200 MW.

— Choć czas jest dla gospodarki trudny, to właśnie teraz Polska musi walczyć o projekty. Obserwujemy spore ożywienie, trafia do nas wiele pytań o możliwość inwestycji w Polsce w różnych sektorach, pracy jest nawet więcej niż przed pandemią. Jeśli będziemy szukać inwestorów dopiero, gdy gospodarka europejska na dobre się „odmrozi”, możemy stracić wiele świetnych okazji. Nie funkcjonujemy w próżni. Cała Europa Środkowa będzie za chwilę bardzo potrzebować inwestycji, więc konkurencja będzie bardzo duża. Jeżeli dziś zadbamy, by inwestorzy chcieli u nas zostawiać pieniądze, pojawią się dokładnie wtedy, gdy nasza gospodarka będzie ich najbardziej potrzebowała. Świat zdążył już przywyknąć do nowych warunków i naprawdę da się prowadzić procesy zdalnie, nawet używając dronów, jeśli jest taka potrzeba — mówi Marcin Dudarski.

Tak pracuje też PAIH: wszystkie spotkania organizuje w formie wideokonferencji. Przygotowuje też wirtualne wizyty inwestorów, którzy spotykają się online z władzami lokalnymi i centralnymi oraz dostawcami mediów i usług. Marcin Dudarski zachęca, by w ramach drugiej tarczy antykryzysowej rozluźnić nieco kryteria Polskiej Strefy Inwestycji i nie oczekiwać od firm, które się rozbudowują, by tworzyły miejsca pracy.

a0affcda-429f-11ea-b77f-2e728ce88125
Co tam, panie, w inwestycjach?
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE
Co tam, panie, w inwestycjach?
autor: Małgorzata Grzegorczyk
Wysyłany raz w miesiącu
Małgorzata Grzegorczyk
Najciekawsze zagraniczne inwestycje w Polsce i polskie za granicą. Gdzie powstają, ile kosztują i które firmy będą szukać wykonawców i pracowników
ZAPISZ MNIE

Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa.

Kliknij w link w wiadomości, aby potwierdzić subskrypcję newslettera.
Jeżeli nie otrzymasz wiadomości w ciągu kilku minut, prosimy o sprawdzenie folderu SPAM.

Na razie bez zmian

W pierwszych trzech miesiącach roku na inwestycje zdecydowało się 11 obsługiwanych przez PAIH firm, tyle samo ile rok temu. Nakłady, jakie mają ponieść na realizację projektów w Polsce, to ponad 180 mln EUR. Rok temu ich poprzednicy deklarowali 172 mln EUR. Na koniec I kw. agencja obsługiwała 181 projektów wobec 185 w 2019 r. Deklarowane inwestycje wzrosły do 8,76 mld EUR z 6,85 mld EUR przed rokiem, czyli o 27 proc. Gdyby wszystkie projekty zostały zrealizowane, powstałoby 44,7 tys. miejsc pracy, o 22 proc. więcej.

— Wzrost liczby deklarowanych miejsc pracy i wartości inwestycji jest podyktowany głównie dużym zainteresowaniem firm z branży motoryzacyjnej i e-mobilności, których projekty charakteryzują się wysoką kapitałochłonnością w wymiarze finansowym i ludzkim. Na koniec I kw. agencja obsługiwała 49 takich inwestycji, a ich wartość wyniosła niemal 5,8 mld EUR, natomiast deklarowane zatrudnienie sięgnęło prawie 20 tys. osób — zwraca uwagę Jan Kamoji-Czapiński.

Podobnie jak przed rokiem najwięcej jest projektów z branży usług dla biznesu (33), badawczo-rozwojowej (17) i spożywczej (13). Więcej niż przed rokiem — 18 wobec 10 — jest polskich inwestorów, którym PAIH pomaga w realizacji projektów. To głównie firmy z sektora IT, zajmujące się obróbką metali i produkujące materiały budowlane. Polscy inwestorzy stali się trzecią pod względem liczby projektów grupą w portfelu PAIH. Wyprzedzają firmy z Japonii i Korei Południowej, a ustępują pola tylko Stanom Zjednoczonym i Niemcom. Na koniec I kw. 2019 r. polscy inwestorzy byli na szóstym miejscu.

Sprawdź program webcastu "Jak pandemia COVID-19 wpłynie na sprzedaż i dystrybucję - ograniczenia ustawowe i umowne", 13 maja  >>

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Małgorzata Grzegorczyk

Polecane