Pakiet fiskalny da kolejne wsparcie akcjom?

Rafał Sadoch, biuro maklerskie mBanku S.A.
opublikowano: 14-01-2021, 10:17

Zbliżająca się perspektywa pakietu fiskalnego w USA poprawia sentyment rynkowy, a S&P 500 wczorajszą sesję zakończył na plusie. Wzrosty napędzane były głównie przez spółki technologiczne.

Przygotowywany przez administrację prezydenta elekta pakiet fiskalny ma wynieść 2 bln USD, czyli więcej niż pierwotnie szacowano. Jeszcze szczegóły mamy poznać w dalszej części dnia, co powinno utrzymywać uczestników rynków w dobrych nastrojach. Przegłosowany przez Izbę Reprezentantów już drugi raz impeachment Trumpa nie ma większego znaczenia, bowiem jak na razie nie ma zgody do przeforsowania go przez senat. W dniu dzisiejszym inwestorzy nie powinny zapominać o wieczornym przemówieniu Powella, który będzie miał szansę wypowiedzieć się na temat dalszych perspektyw polityki monetarnej w USA. Uwzględniając poprzednie wypowiedzi szefa Fed i nawoływania przez niego do konieczności wprowadzenia pakietu fiskalnego, trudno aby teraz zakomunikował, że zmiana polityki finalnej będzie prowadziła do zaostrzenia ze strony Fed. Wielokrotnie komunikował on, że zadaniem banku centralnego jest obecnie zapewnienie gospodarce jak najkorzystniejszych warunków do odbudowy po pandemii. Utrzymanie przekazu w tym tonie byłoby pozytywnym impulsem dla Wall Street.

Jak na razie nadzieje na większe wsparcie dla gospodarki podniosły również amerykańskie rentowności i notowani dolara. Dalsza kondycja amerykańskiej waluty uzależniona będzie od komunikaty jaki popłynie ze strony szefa Fed. Utrzymanie status quo powinno ograniczyć presję na aprecjację dolara. Postrzegana na przedstawicielkę gołębiego skrzydła FedLaelBrainard zakomunikowała, że tempo skupu aktywów pozostanie niezmienione jeszcze przez długi czas. Kurs EURUSD znajduje się miesięcznych minimach w okolicach 1.2150, a prawa USDJPY wraca powyżej 104.

Na rynku surowcowym pozytywny sentyment w przypadku notowań ropy jest utrzymywany, a baryłka WTI wyceniana jest powyżej 53 USD. Jak wynika z Wczorajszych danych amerykańskiego Departamentu Energii poziom stanów magazynowych ropy ponownie zmniejszył się w ubiegłym tygodniu, tym razem o 3.2 mln baryłek. Z rynkowego punktu widzenia istotną kwestią jest również utrzymanie wydobycia w USA w tygodniu kończącym się 8 stycznia na niezmienionym poziomie 10.3 mln baryłek dziennie. Jest to pozytywny sygnał dla notowań ropy. Zbliżamy się bowiem do poziomów, przy których amerykańscy producenci stają się rentowni i mogliby tym samym zwiększać podaż. Złoto stabilnie czeka w okolicach 1850 USD za uncję na przekaz jaki popłynie ze strony Powella oraz szczegóły pakietu fiskalnego w USA.

To musisz wiedzieć dziś rano
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
×
To musisz wiedzieć dziś rano
autor: Kamil Zatoński
Wysyłany codziennie
Kamil Zatoński
Codzienny newsletter z najważniejszymi informacjami dla inwestorów.
ZAPISZ MNIE
Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Administratorem Pani/a danych osobowych będzie Bonnier Business (Polska) Sp. z o. o. (dalej: my). Adres: ul. Kijowska 1, 03-738 Warszawa. Nasz telefon kontaktowy to: +48 22 333 99 99. Nasz adres e-mail to: rodo@bonnier.pl. W naszej spółce mamy powołanego Inspektora Ochrony Danych, adres korespondencyjny: ul. Ludwika Narbutta 22 lok. 23, 02-541 Warszawa, e-mail: iod@bonnier.pl. Będziemy przetwarzać Pani/a dane osobowe by wysyłać do Pani/a nasze newslettery. Podstawą prawną przetwarzania będzie wyrażona przez Panią/Pana zgoda oraz nasz „prawnie uzasadniony interes”, który mamy w tym by przedstawiać Pani/u, jako naszemu klientowi, inne nasze oferty. Jeśli to będzie konieczne byśmy mogli wykonywać nasze usługi, Pani/a dane osobowe będą mogły być przekazywane następującym grupom osób: 1) naszym pracownikom lub współpracownikom na podstawie odrębnego upoważnienia, 2) podmiotom, którym zlecimy wykonywanie czynności przetwarzania danych, 3) innym odbiorcom np. kurierom, spółkom z naszej grupy kapitałowej, urzędom skarbowym. Pani/a dane osobowe będą przetwarzane do czasu wycofania wyrażonej zgody. Ma Pani/Pan prawo do: 1) żądania dostępu do treści danych osobowych, 2) ich sprostowania, 3) usunięcia, 4) ograniczenia przetwarzania, 5) przenoszenia danych, 6) wniesienia sprzeciwu wobec przetwarzania oraz 7) cofnięcia zgody (w przypadku jej wcześniejszego wyrażenia) w dowolnym momencie, a także 8) wniesienia skargi do organu nadzorczego (Prezesa Urzędu Ochrony Danych Osobowych). Podanie danych osobowych warunkuje zapisanie się na newsletter. Jest dobrowolne, ale ich niepodanie wykluczy możliwość świadczenia usługi. Pani/Pana dane osobowe mogą być przetwarzane w sposób zautomatyzowany, w tym również w formie profilowania. Zautomatyzowane podejmowanie decyzji będzie się odbywało przy wykorzystaniu adekwatnych, statystycznych procedur. Celem takiego przetwarzania będzie wyłącznie optymalizacja kierowanej do Pani/Pana oferty naszych produktów lub usług.
© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Polecane