Pakt społeczny nie jest możliwy

opublikowano: 26-01-2020, 22:00

Coroczna gala Business Centre Club (BCC) w Teatrze Wielkim odbyła się już 26. raz.

Przez ćwierć wieku gościła kompanię prezydentów, premierów, ministrów resortów gospodarczych etc. Dekadę temu przemawiał do członków BCC, na starcie kampanii wyborczej, prezydent Lech Kaczyński — było to trzy miesiące przed katastrofą w Smoleńsku. Dzisiaj przerzucenie takiego pomostu jest już absolutnie wykluczone. Mrzonką stało się również zawarcie w Polsce paktu społecznego na wzór Irlandii, co przez lata postulował Marek Goliszewski, prezes BCC, a ostatnio wspominał o tym… Jarosław Kaczyński. Tzw. dobra zmiana z definicji nie akceptuje organizacji biznesowych z tradycjami w III RP, uważa je za wraże ideologicznie złogi, zaś Radę Dialogu Społecznego traktuje jak organ tylko przeszkadzający w forsowaniu ustaw bez jakichkolwiek konsultacji. Na eventach w zaufanym gronie władcy kraju czczą zaś własnych bożków.

Laureaci wyróżnień BCC na scenie Teatru Wielkiego – Opery Narodowej.

W tych okolicznościach nie dziwi, że wahadło uroczystości BCC mocno się wychyliło. Przyznawane dla osobistości spoza biznesu nagrody specjalne (patrz poniżej) miały w tym roku wielką wymowę symboliczną, zwłaszcza statuetka dla Adama Strzembosza. Sędziwy profesor gorzko przypomniał, że tak demolowany przez tzw. dobra zmianę system wymiaru sprawiedliwości, z silną pozycją sędziów, to dorobek strony solidarnościowej z Okrągłego Stołu. Tomasz Grodzki, marszałek Senatu, pocieszył zaś publiczność, że skoro druga izba przy Wiejskiej zwana jest Przylądkiem Dobrej Nadziei, to być może Małgorzata Kidawa-Błońska — również przemawiająca w sobotę do BCC — zdobędzie w maju drugi, przy Krakowskim Przedmieściu… W tym kontekście warto zacytować myśl Janusza Lewandowskiego, byłego unijnego komisarza, a obecnie europosła: „Znowu idą wybory, znowu wam będą obiecywali, że chcą waszego dobra — więc nie dajcie go sobie zabrać”.

LIDERZY POLSKIEGO BIZNESU 2019

Alstal, Jacewo

Arra Group, Głogów

Austrotherm, Oświęcim

Chrzanowscy Development, Lublin

Port Gdynia

Hegelmann, Częstochowa

Inter Europol, Marki

Interplastic, Tuchom

Królmet, Zawiercie

Łucz-Bud, Radom

Mariański Group, Łódź

Mat-Bud, Zławieś Wielka

Pixel, Bydgoszcz

Radex,Warszawa

Teva, Warszawa

TSC, Warszawa

MEDALE SOLIDARNOŚCI SPOŁECZNEJ

Andrzej Graboś, Polmotors

Leszek Jurasz, Mangata Holding

Jan Lubomirski- -Lanckoroński, Fundacja Książąt Lubomirskich

NAGRODY SPECJALNE BCC

Adam Daniel Rotfeld, były minister spraw zagranicznych

Adam Strzembosz, były pierwszy prezes Sądu Najwyższego

© ℗
Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych” i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Podpis: Jacek Zalewski

Polecane